Ukrajina se nespokojí s žádnými bezpečnostními zárukami, které by nahrazovaly plnohodnotné členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci (NATO) a předem je odmítá. "Máme za sebou trpkou zkušenost s Budapešťským memorandem, a proto se nespokojíme s žádnými alternativami, náhražkami nebo náhražkami plného členství Ukrajiny v NATO," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Prohlášení Kyjev vydal dva dny před 30. výročím podpisu dokumentu, kterým se Ukrajina vzdala svého arzenálu jaderných zbraní ze sovětské éry výměnou za uznání svých hranic a bezpečnostní záruky ze strany USA a Ruska, píše Kyiv Independent.
Členství v Alianci je pro napadenou zemi, která se už třetím rokem brání ruské invazi, jedinou zárukou bezpečnosti, zároveň odstrašujícím prostředkem proti další ruské agresi, zdůraznilo ministerstvo.
[chooze:article;value:586018]
"Memorandum mělo být významným krokem k posílení globálního jaderného odzbrojení a sloužit jako příklad pro ostatní státy, aby se vzdaly jaderných zbraní... Nedokázalo však zabránit agresi Ruské federace jako jaderného státu proti Ukrajině jako státu, který se vzdal svého jaderného arzenálu," připomněl podle webu Evropska Pravda Kyjev.
Prohlášení vydalo ministerstvo před úterním a středečním zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu, kterého se účastní i Ukrajina. Představitelé Kyjeva ale stále více ztrácejí naději, že Ukrajina do vojenské aliance v dohledné době vstoupí, jelikož nově zvolený americký prezident Donald Trump navrhuje v rámci potenciální mírové dohody s Ruskem odložit členství Ukrajiny v NATO nejméně o 20 let, píše portál Politico.
Ukrajina má málo vojáků, Rusové tak postupují vpřed, řekl ve vysílání TN Live na konci listopadu bezpečnostní analytik Zdeněk Petráš:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.