Odborníci zaznamenali, že v sobotu po druhé hodině ranní proběhla v aktivní oblasti na Slunci velmi silná erupce třidy X1.1, během které se uvolnila plazma mířící přímo k Zemi. Navíc se spojila s další erupcí, zjistili pracovníci Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a Národního úřadu pro vesmír a kosmonautiku (NASA)
Oba úřady teď předpovídají, že díky tomu může v noci na pondělí nebo v pondělí velmi brzy ráno vzniknout polární záře. Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě by mohla být dokonce vidět v Česku. "Samozřejmě předpovědi polárních září nejsou nikdy stoprocentní, v tomto případě jsou ale šance nemalé," sdělil Horálek.
[chooze:article;value:546385]
"Pozorování ale nebude zdaleka ideální. Kromě případné nepřízně počasí jej tentokrát zkomplikuje svit Měsíce, který bude prakticky v úplňku," upozornil. Podle jeho slov v Česku a na Slovensku nejsou nikdy tak jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky.
Předpovědi taky nepřejí pozorování volným okem, bude to spíše o štěstí. "Oblačnosti bohužel je a bude během večera a noci hodně a šance bude nad severním obzorem jen v přechodných dírách v oblačnosti," uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
‼️ Dnes po setmění je velká šance na možná i výraznou polární záři. Před několika hodinami dorazil k Zemi materiál vyvržený při nedávné sluneční erupci.
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) March 24, 2024
?Oblačnosti bohužel je a bude během večera a noci hodně a šance bude nad severním obzorem jen v přechodných “dírách” v… pic.twitter.com/f4sl0yoBb8
Podobná situace, kdy mohli lidé v Česku zaznamenat polární září, nastala například 25. listopadu loňského roku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.