[chooze:gallery;value:38459]
I v roce 2025 nás čeká řada nebeských jevů. Odborníci z Fyzikálního ústavu v Opavě prozradili, co nás můžeme těšit. Během celého roku bude možné, že i z Česka půjde pozorovat polární záři. Největší šance budou podle astronomů na jaře a na podzim.
Během celého roku bude také zajímavé sledovat Venuši, která se bude na obloze potkávat nejen s dalšími planetami, ale i Měsícem nebo Sluncem a ostatními hvězdami.
Leden
I rok 2025 začne jedním z nejbohatších meteorických rojů – Kvadrantidami. Aktivní bývá v období přibližně od 1. do 10. ledna. "V roce 2025 nastává maximum za průměrně příznivých podmínek. Vrchol aktivity lze pozorovat v noci ze 3. na 4. ledna 2025," upřesnili odborníci.
[chooze:article;value:577365]
V sobotu 4. ledna se pak planeta Saturn schová za Měsíc. V polovině měsíce se k zemi přiblíží Mars. V tomto období bude také úplněk a obě vesmírná tělesa budou vedle sebe zářit na noční obloze.
Únor
První únorový den se na noční obloze nejdříve potká planeta Venuše s Marsem a srpkem mladého Měsíce. O osm dní později se pak Mars potká s Měsícem, kterému budou do úplňku scházet pouhé tři dny.
Březen
Hned 1. března vpodvečer vytvoří planta Merkur, jasná Venuše a Měsíc úhlově velký fotogenický trojúhelník, poměrně snadno pozorovatelný i z měst, přičemž obě planety k sobě budou mít blízko také později během měsíce.
[chooze:article;value:578394]
V půlce března dojde nad ránem k částečnému zatmění Měsíce. O jarní rovnodennosti pak budeme moci pozorovat takzvané zvířetníkové světlo neboli březnovou zář. 29. března nastane částečné zatmění Slunce. "Při největším zákrytu bude Měsíc zakrývat až 22 procent slunečního disku," sdělili odborníci.
Duben
První dubnový den zajme Měsíc nebeská Kuřátka. "Nejprve se přiblíží k jasné hvězdokupě Plejády v souhvězdí Býka (lidově také 'Kuřátka' nebo 'Sedm sester') a po 22. hodině postupně začne zakrývat některé hvězdné členky," popsali astronomové.
Kolem 22. dubna pak vyvrcholí meteorický roj Lyrid a o pár dní později budou ranní ptáčata moci pozorovat "šňůru" tvořenou Venuší, Měsíce a Saturnem.
Květen
V prvním květnovém týdnu se Mars přiblíží otevřené hvězdokupě M44 známé také jako Jesličky. 6. května pak bude na obloze viditelný prach z Halleyovy komety.
[chooze:article;value:550227]
Červen a červenec
V obou měsících se pravděpodobně můžeme těšit na noční svítící oblaka. Ve druhé polovině července se pak na obloze potká Venuše, Uran, Měsíc a otevřené hvězdokupy Plejády a Hyády.
Srpen
Srpen se jako každý rok ponese ve znamení meteorického roje Perseidy. Maximum přinese noc na 13. srpna. V první půlce tohoto měsíce se také potká Jupiter s Venuší, ve druhé polovině pak Venuše s Jupiterem, Měsícem a hvězdami Castor a Pollux utvoří bohatou konstelaci, ke které se později připojí i Merkur.
Září
Mezi 31. srpnem a 2. zářím se Venuše dostane blízko hvězdokupy M44 neboli Jesliček. Po celé září se také budeme moci kochat Mléčnou dráhou i prstenci planety Saturn. Na konci měsíce pak budou opět vhodné podmínky pro pozorování zvířetníkového světla.
[chooze:article;value:579036]
Astronomická lahůdka přijde 7. září, kdy budeme moci sledovat úplné zatmění Měsíce. "Půjde o vůbec první úplné zatmění viditelné z České republiky od ledna roku 2019," připomněli astronomové. O necelé dva týdny poději pak Měsíc, Venuše a hvězda Regulus utvoří před rozbřeskem nebeský trojúhelník.
Říjen
V říjnu se můžeme těšit na pravidelný meteorický roj Orionid, jehož zdrojem je prach z Halleyovy komety. Vrcholit bude 21. října.
Listopad
Na začátku listopadu můžeme pozorovat meteorický roj Taurid, a to i přes svit měsíce. Vrcholit má 5. listopadu, kdy se také můžeme těšit na největší úplněk roku.
Prosinec
V prosinci nastane poslední pravidelný meteorický roj roku – Geminidy. "Nejvíce meteorů spatříme v noci ze 13. na 14. prosince," sdělili odborníci.
O zimním slunovratu budou vhodné podmínky pro pozorování Mléčné dráhy, jelikož Měsíc se ocitne ve fázi novu. "Bezměsíčné zimní noci totiž nahrávají k vyhlížení nejjasnějších hvězd noční oblohy poblíž slabé Mléčné dráhy v okolí majestátního souhvězdí Orionu," vysvětlili astronomové. Vidět bude "zimní šestiúhelník", který tvoří hvězdy Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Prokyon a Sirius.
Nebe v listopadu rozzářila polární záře. Podívejte se na reportáž TV Nova:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.