Někteří poslanci do Sněmovny chodí jako do houslí. I tak berou miliony

Skloubit dvě časově náročné funkce pražského primátora a poslance se před dvěma lety rozhodl Bohuslav Svoboda (ODS). "Volba primátora je vlastně začátek dalšího díla a začátek tvrdé práce," řekl. "Já nevidím problém v tom, jestli si kdokoliv z členů rady rozhodne být v nějakém souběhu," myslí si pražský zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS). Teď je Svoboda mezi největšími sněmovními absentéry.

Chodí čeští poslanci poctivě do práce? Na jejich loňskou docházku si posvítila obecně prospěšná společnost Kverulant. Údaje získala přímo z Poslanecké sněmovny. Čtyři měli na jednacích dnech účast jen 50 až 60 procent.

[chooze:article;value:605698]

​"Pan poslanec Svoboda, pan poslanec Vrána, pan poslanec Kasal a paní poslankyně Němečková Crkvenjaš. Zároveň ti všichni si nárokovali a dostali vyplacený plat a náhrady v téměř plné výši, jaké mohli dostat. Což u všech představuje částku od tří do skoro čtyř milionů korun," popsal ředitel Kverulanta Vojtěch Razima.

Čtveřici poslanců se snažili reportéři TV Nova ohledně jejich absencí zastihnout osobně. Tři z nich ve středu ve Sněmovně skutečně byli. Čas na setkání si ale neudělal ani jeden. Poslanci ANO byli prý zaneprázdněni, měli pracovní schůzky a mluvit chtěli jen po telefonu.

"Důvodem mých absencí bylo závažné onemocnění srdce s nutností rozsáhlého operačního zákroku na kardiologické klinice v Motole," bránil se poslanec a zastupitel Chrudimi David Kasal (ANO). "Účast na jednacích dnech Poslanecké sněmovny je pouze jedno kritérium, jak posuzovat práci poslance," argumentoval další poslanec a primátor Přerova Petr Vrána (ANO).

[chooze:article;value:601140]

​Ti z ODS se zase schovali za tiskového mluvčího. "Přítomnost na hlasování není odrazem docházky na jednání Sněmovny ani jiným měřítkem práce poslanců. Další agenda je totiž diskutována v rámci výborů nebo na dalších pracovních jednáních," reagoval mluvčí ODS Jakub Skyva.

"Stoprocentní účast nemá nikdo a myslím, že ta účast opravdu nevypovídá o ničem. Pro mě je důležité, kdo je na těch důležitých hlasováních," řekl šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda.

Poslankyně Němečková Crkvenjaš se ale ani středečního mimořádného jednání o podpoře bydlení neúčastnila. Podle svého asistenta je v zahraničí z důvodů nesouvisejících s prací poslance. Lidem se taková praxe nelíbí, poslanci by podle nich měli do práce chodit jako kdokoliv jiný.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.