Moderní bydlení

Některým lidem vánoční období "láme srdce". Kvůli syndromu můžou zemřít

"Takotsubo kardiomyopatie, známá také jako syndrom zlomeného srdce, se týká asi 2 % lidí s akutním koronárním syndromem. V Česku by tedy podle pesimistických odhadů mohlo jít až o 800 případů za rok," vysvětlil Aleš Linhart z II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. 

"Projevuje se velmi podobně jako akutní infarkt myokardu. Dochází při něm k poruše funkce velké části levé komory srdeční, což vede k přechodnému srdečnímu selhání nebo k poruchám srdečního rytmu," dodal kardiolog Linhart.

Lidé se "zlomeným srdcem" obvykle cítí bolest na hrudi, dušnost a mají závratě. U některých může dojít i ke krátké poruše vědomí.

[chooze:article;value:584151]

Syndrom způsobuje nejčastěji fyzický a emoční stres. Spouštěči tak mohou být smrt milovaného člověka, konflikty ve vztazích, úzkost nebo fyzické trauma. "Svátky, které jsou tradičně vnímány jako rodinné, mohou spouštěče umocňovat," sdělil prof. Linhart. Nemoc postihuje z 90 % ženy a mechanismus jejího vzniku je stále předmětem odborných kontroverzí. Lékaři se domnívají, že na vině může být vyplavení abnormálního množství hormonů.

Nejen vánoční stres, ale i zimní počasí navyšují riziko "zlomeného srdce". Chlad tepny zužuje a cévy se mohou snáze ucpat. Lidé by tak při pocitech pálení, bolesti na hrudi, mdlobách a špatném dýchání měli neprodleně volat záchranku. "Pokud kontaktují zdravotnickou záchrannou službu včas, mají vysokou šanci, že přežijí v dobrém stavu," popsal prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., FESC, předseda České kardiologické společnosti.

[chooze:article;value:452252]

Množství lidí ale nevolnost ignoruje. Nechtějí narušit vánoční atmosféru a pokazit svátky blízkým. V případech syndromu zlomeného srdce se naprostá většina pacientů po několika týdnech vrátí do normálu. U některých ale může být stav fatální. "Známe situace, kdy je třeba intubovat, nebo dokonce napojit mechanickou podporu srdce," uvedl prof. Linhart.

S nemocemi srdce a cév se v Česku potýká přibližně 3,5 milionu lidí. Tyto choroby jsou zároveň nejčastější příčinou úmrtí, jelikož tvoří asi 40 % všech případů a v posledních letech jejich počet narůstá. Kardiologové tak doporučují pravidelný pohyb, zdravější stravu i duševní hygienu. Hodlají také posílit síť specializovaných srdečních ambulancí srdečních selhání.

Nejčastější příčinou úmrtí v Česku jsou nemoci srdce. Podle expertů je na vině obezita (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.