Němci ruší poplatek na plyn. Experti pro české domácnosti nemají dobrou zprávu

Německý parlament v pátek rozhodl o zrušení poplatku za tranzit plynu přes německé území, uvádí deník Handelsblatt. Ten Němci zavedli po začátku války na Ukrajině, aby pokryli zvýšené náklady na nákup plynu do zásobníků. Aktuálně byl 2,5 eura, tedy asi 63 korun, za megawatthodinu a měl vzrůst na 2,99 eura.

"Jak nám Němci na jednáních slíbili, tak splnili. Poplatek za přepravu plynu přes Německo byl důvodem, proč privátní obchodníci nakupovali levnější plyn z východu. To se teď, věřím, změní. Díky alternativním dodávkám a kapacitě v LNG terminálech, které jsme zajistili, není důvod, abychom byli závislí na Rusku," komentoval krok na síti X ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

[chooze:article;value:589117]

​"Toto rozhodnutí může přispět k omezování plateb za plyn Putinovu Rusku. Věřím, že u těch, kteří se v posledním půlroce snaze o dojednání zrušení poplatku vysmívali, také půjde o potřebný střet s realitou," doplnil Vlčkův předchůdce na ministerstvu a dnes eurokomisař Jozef Síkela (STAN) na X, který změnu taky prosazoval.

Snížení odběru ruského plynu předpokládají i odborníci. "Když ten plyn nebude zatížen poplatkem za tranzit, tak je větší pravděpodobnost, že budeme kupovat ten, který k nám proudí z Německa, a nikoliv ten, který jde přímo přes Lanžhot, tedy očividně ruský," řekl TN.cz energetický expert srovnávače Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok.

[chooze:article;value:578545]

Zlevnění nepřijde

"Tím, že klesne poplatek, tak to může napomoci tomu, že někteří budou uvažovat o jiných alternativách. Ale vzhledem k tomu, že rozdíly u toho ruského plynu a jiných zdrojů jsou vyšší než poplatek, tak si nemyslím, že bezprostředně zcela zásadně změnilo chování dodavatelů," popsal pro TN.cz ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Podle ekonoma skupiny Natland Petra Bartoně je pro Německo zrušení důležité i proto, že i bez poplatku jsou dodávky plynu pro tamější firmy dobrým byznysem, a pokud bychom ho odebírali jinde, přišly by o něj. Upozornil ale, že i ze severu k nám částečně proudí plyn z Ruska.

Přestože se pro dodavatele plynu sníží náklady, zlevnění se spíše očekávat nedá. "Nemyslím si, že by to mělo mít dopad, že by ten plyn teď bezprostředně zlevnil. Spíš to bude znamenat, že nebude zdražovat," přiblížil Kaňok. "To zrušení tak rychle nepromítnou. Podobně je to i u benzínu – když se zdražuje, tak se to promítne hned, a když se zlevňuje, tak to trvá," dodal.

[chooze:article;value:583597]

​"Nedojde ke zlevňování rychlejšímu, než dochází do teď. Plyn už dva roky zlevňuje a nemůžeme očekávat, že tohle by ho zlevnilo," souhlasil Bartoň. "Není to zase tak zásadní, aby ty ceny pro koncové zákazníky klesaly nějak dramaticky, ale určité zlepšení situace by to přinést mělo," měl pozitivnější vyhlídky Křeček.

"Pro spotřebitele dobré zprávy nemáme. Cena plynu na burze prudce zdražuje a v současnosti dosahuje 45 eur za MWh. Ještě v únoru letošního roku přitom cena byla kolem 30 eur za MWh. V příštím roce je tak nutné se připravit na zdražování cen plynu," popsal vyhlídky energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák.

"Dojde k růstu nejen regulované složky, která poroste výrazně více než inflace, ale především obchodní složky. Pro spotřebitele je v současné době jistotou fixovat si současné ceny, ideálně prostřednictví nejvýhodnějších akvizičních ceníků dodavatelů, na období alespoň dvou let a uchránit se od turbulencí, které nás čekají," dodal.

Trumpův podporovatel v listopadu projevil zájem o plynovod Nord Stream 2. Podívejte se na reportáž (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.