Moderní bydlení

Německo chystá bunkry pro krizové situace. Kde se nacházejí, ukáže aplikace

Stanice metra nebo státní budovy. Německá vláda začala dávat dohromady seznam míst, která mohou sloužit jako bunkry v případě nouze. Ty nejbližší by už přitom brzy mohla ukazovat nová aplikace v telefonu. Kdy bude hotová, to ale tamní ministerstvo vnitra zatím neuvedlo.

"Německé zpravodajské služby přišly s tím, že do roku 2030 bude Rusko schopné napadnout v podstatě Západ. A že je potřeba se na to připravit," řekl vedoucí Centra bezpečnostních studií z Metropolitní univerzity Praha Oldřich Bureš.

[chooze:article;value:584354]

Bunkrů je v Německu 600 a schovalo by se do nich asi půl milionu lidí. To je zhruba tolik, kolik mají obyvatel Drážďany. Kvůli tomu, že jich v zemi není zdaleka dost, chce také ministerstvo motivovat lidi, aby si ochranný kryt vytvořili doma. 

Zatímco po druhé světové válce Německo snižovalo výdaje na zbrojení a rušilo kryty, v posledních letech to vypadá, že se situace mění. "Když je obyvatelstvo ve smrtelném nebezpečí, bunkry prostě potřebujete. Už ani nevíme, co vlastně znamená válka," myslí si lidé. "Trochu mě děsí, když slyším, že bunkrů bude přibývat. I když nikdo neví, co bude za deset let," nechala se slyšet další žena.

Podobná opatření už zavádí také jinde v Evropě. "Skandinávské země podobné plány včetně různých informačních letáků a aplikací vyvíjejí poměrně dlouho. Obyvatelstvo to vnímá jako něco normálního," poznamenal bezpečnostní analytik.

[chooze:article;value:584015]

​"Žijeme v nejisté době. Ozbrojené konflikty probíhají i v naší části světa. Terorismus, kybernetické útoky a dezinformační kampaně se nás snaží oslabit a ovlivnit," píše se v brožurce, kterou vydalo Švédsko.

Právě tato země už třeba rozeslala do všech domácností informační brožuru s názvem Když přijde krize, nebo válka. Švédové si tam mohou přečíst, jaká jídla v případě nouze vařit, nebo jak používat toaletu při odstávce vody.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.