Nezřízené chování řetězců: S cenami jídla si dělají, co chtějí, popsal ekonom

Oproti loňskému roku se cena čokolády v obchodech zvýšila o zhruba 22 %. Důvodem není pouze zvyšující se cena kakaa. "Mnohem více hrají roli personální náklady, náklady na energii a podobně, to nám stále roste. A také někdy nezřízené chování obchodních řetězců. To jsme mohli vidět před necelým měsícem, kdy se ve veřejném prostoru skloňovaly naprosto drakonické ceny za různé vánoční kolekce," vysvětlil Maier.

Mezi hlavní suroviny potřebné na pečení vánočního cukroví patří samozřejmě také máslo. Podle Maiera se v tématu drahého másla zapomíná na to, co je vlastně ta skutečná cena. "Je to klasická cena, kterou vydává Český statistický úřad, nebo je to akční cena? Tohle je velký problém, že vlastně nikdo pořádně neví. Máslo se dá v akci sehnat za 50 korun, což není nic neúnosného," popsal. Z rostoucích cen se prý někdy zbytečně dělá "nafouknutá bublina".

[chooze:article;value:585161]

Neúroda vedle kakaových bobů postihla i kávu. "U kávy byl velký výpadek v produkci především ve Vietnamu," popsal Maier.

Maier dodal, že by ceny po Novém roce měly určitě poklesnout. "Já bych poukázal na dubnová data Českého statistického úřadu. Tam jsem dokonce viděl, že obchodní řetězce měly na másle mírně zápornou marži. Pak marže začaly extrémním způsobem růst. Tady je krásně vidět, jak si obchodní řetězce nejen s cenou másla dělají, co chtějí," řekl.

Cena chleba se ani nehne

Premiér Petr Fiala (ODS) viní z rostoucích cen másla oligopoly, tedy že většinu trhu s potravinami u nás ovládá pár firem. Mezi konkrétní příklad předseda vlády uvedl holding Agrofert, který je ve svěřenských fondech předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

"U Agrofertu bych měl zásadní problém spíše s jeho pekárenskou firmou Penam, která má více než 40% podíl na trhu. To už je strašně moc. Taky vidíme, že po odeznění energetické krize a dalších krizí se cena třeba chleba v obchodech v podstatě ani nehne," upozornil Maier.

"V mlékárenském průmyslu Babiš neznamená nic moc významného. Máslo se běžně dováží a vyváží, zatímco u pekárenských produktů a zejména u chleba to nejde. Asi nelze vozit chleba 200 kilometrů z Německa. Takže tady si myslím, že bychom bývalému panu premiérovi spíš nasazovali psí hlavu," dodal Maier. Celý rozhovor z TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.