O tom, že je třeba bojovat proti klimatické změně, není podle Niedermayera třeba diskutovat. "Když nebudeme dělat nic, tak to bude pekelně drahé a bude to mnohem dražší. Teďka vyšly nedávno nějaké studie, které říkaly, že náklady na to, abychom řešili důsledky, pokud nezvládneme to oteplení, že ty náklady budou řádově desetkrát větší," řekl.
A zastává se i opatření, jako jsou třeba emisní povolenky pro domácnosti nebo u pohonných hmot. "Mně se třeba líbí, že řada zemí, které vybíraly různé klimatické daně, například nějakou formu daně z CO2 nebo zvýšenou daň na uhlíková paliva, tyto peníze redistribuují zpátky lidem ve formě klimatické dividendy nebo cílených programů," popsal svůj postoj.
[chooze:article;value:564917]
"U nás ty stovky miliard, které získáme z evropského rozpočtu, protože dostaneme víc, než kolik těchto peněz vybíráme od našich firem v rámci evropské solidarity, se spíš řeší, jak ty peníze směřovat do velkých firem, než aby je nepotřebovaly," pokračoval a kritizoval fungování v Česku.
"Všechny ty peníze, které se touto cestou vyberou, by se měly vrátit zpět k lidem, aby to umožnilo, zejména těm s nižšími příjmy, dělat opatření, která sníží spotřebu energií. Čili nakonec by vlastně část lidí na tom dokonce mohla vydělat. A myslím si, že těch, kteří na tom prodělají, je málo," dodal, jak by systém podle něj měl fungovat.
[chooze:article;value:553643]
Pomalý zelený přechod podle něj i brzdí a ohrožuje růst naší ekonomiky. "Často to může souviset s tím, že firmy se bojí dělat investice, které jsou potřebné pro snižování emisí, protože si třeba stále v koutku duše myslí, že se ta přeháňka přežene a že to nebude potřeba," vysvětlil.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.