Noční můra pro Evropu. Vítězství Trumpa jí může přinést katastrofu

Už tento týden by se svět měl dozvědět výsledek nejostřeji sledovaných voleb letošního roku. Rozhodnutí Američanů ohledně svého prezidenta nicméně neovlivní jen jejich životy, ale i politické dění po celém světě.

Na změnu se proto připravuje i Evropa. Zatímco ohledně vítězství Kamaly Harrisové tak velké obavy nepanují, znovuzvolení Trumpa by podle analytiků Evropu zkropilo studenou sprchou, reportuje web Politico.

[chooze:article;value:581129]

​"Druhá Trumpova vláda by byla odlišná," řekla Leslie Vinjamuriová z britského think-tanku Chatham House. "Nyní ví, kdo mu podle jeho názoru ublížil na mezinárodní scéně i doma, a s týmem kolem sebe vypracoval několik plánů, jak je odříznout," dodala.

Šok může přijít třeba pro evropskou ekonomiku. Trump už slíbil, že hodlá uvalit deseti- až dvacetiprocentní cla na veškerý import, aby podpořil domácí produkci. "Nekupují naše auta. Neodebírají naše zemědělské produkty. Ve Spojených státech prodávají miliony a miliony aut. Ne, ne, ne, budou muset zaplatit vysokou cenu," vzkázal.

Právě klíčový automobilový průmysl může Evropu rozkolísat. Cla na auta mají být až 100%. To by podle deníku The Washington Post pocítila třeba už nyní oslabená německá ekonomika. Na tu je navíc navázáno hospodářství dalších evropských zemí, Česko nevyjímaje.

[chooze:article;value:581093]

Otevřené dveře pro Putina

Trumpovo znovuzvolení má potenciál výrazně ovlivnit i bezpečnostní situaci na starém kontinentu. Exprezident dlouhodobě slibuje, že by ukončil válku na Ukrajině. Z jeho slov je ale zřejmé, že pro napadenou zemi by to vítězství nebylo.

Panují obavy, že by prakticky okamžitě zastavil klíčovou vojenskou podporu. "Putin toho bude chtít využít a řekne, že si vezme Donbas, Krym... A pak si počká na další příležitost," řekl Politicu nejmenovaný evropský diplomat.

Ruský prezident navíc může chtít otestovat pevnost Severoatlantické aliance a prověřit její schopnost dodržet bezpečnostní závazky. To by mohlo představovat riziko napadení jejích pobaltských členů.

[chooze:article;value:580879]

Evropští lídři proto vyzývají k obranné samostatnosti. "O evropské bezpečnosti nemůžeme nechat rozhodovat voliče ve Wisconsinu," burcoval francouzský ministr pro evropské záležitosti Benjamin Haddad.

Orbán místo Merkelové

A změnit se může i váha hlasů evropských lídrů v geopolitickém kontextu. Zatímco když Trump před osmi lety nastupoval do funkce, byla Evropa sjednocená pod vedením německé kancléřky Angely Merkelové, dnes je roztříštěná a bez silných osobností.

Ke slovu by se tak více mohli dostat pravicoví politici, jako je Trumpův oblíbenec maďarský premiér Viktor Orbán. "Trump bude těžko hledat dobré vztahy s německou nebo francouzskou vládou, takže bude hledat zadní vrátka a Orbán by se jimi rád stal," řekl ředitel budapešťského think-tanku Political Capital Peter Kreko.

[chooze:article;value:575811]

​Někteří evropští politici ale vliv Ameriky odmítají. "Harrisová, nebo Trump? Někteří tvrdí, že budoucnost Evropy závisí na amerických volbách, zatímco ona závisí především na nás. (…) Ať už bude výsledek jakýkoli, éra geopolitického outsourcingu skončila," napsal na síti X polský premiér Donald Tusk.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.