Přes 2 500 metrů vysoký stratovulkán Taranaki je oblíbenou destinací snowboardistů a lyžařů. A nyní získal status osoby a s ním i práva a povinnosti člověka. Její zákonný název je nyní "Te Kāhui Tupua", uvedl web NBC News.
"Dnes je Taranaki, naše maunga tupuna (hora předků), osvobozena z okovů nespravedlnosti, nevědomosti a nenávisti," vyjádřila se podle BBC spolupředsedkyně Maorské politické strany Debbie Ngarewa-Packerová. Právě Maorové hrají v celém případu významnou roli. Dohoda, na základě které získala hora nová práva, si klade za cíl odškodnit křivdy spáchané na Maorech během kolonizace.
[chooze:article;value:584164]
Novým je pro Taranaki také název. Dosud se totiž hora jmenovala Mount Egmont podle britského průzkumníka Jamese Cooka, který ji tak pojmenoval už v 18. století. Své maorské jméno má získat i okolní národní park.
"Musíme uznat bolest, která byla způsobena minulými křivdami. Pak můžeme vyhlížet budoucnost, ve které podpoříme Iwi, aby realizovali své vlastní touhy," uvedl vládní úředník odpovědný ve vyjednávání Paul Goldsmith. Iwi jsou největší sociální jednotky v novozélandské maorské společnosti.
[chooze:article;value:590620]
Přijetí zákona přišly do parlamentu přihlížet stovky Maorů, pro které je stratovulkán posvátným. "Hora je již dlouho váženým předkem a zdrojem fyzické, kulturní a duchovní obživy i místem posledního odpočinku," sdělil ve čtvrtečním projevu v parlamentu Paul Goldsmith. Dodal také, že přístupnost se nijak nezmění, a místo budou moci i nadále navštěvovat všichni Novozélanďané.
Nový Zéland se stal už v roce 2014 první zemí světa, která udělila přírodnímu prvku lidská práva. Uznání tehdy získal posvátný les Te Urewera na Severním ostrově. O tři roky později se člověkem z právního hlediska stala i řeka Whanganui.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.