Nový stavební zákon způsobil nečekaný problém. Lidé si zoufají, úřady si nevědí rady

Pan David z Václavic na Liberecku už v květnu požádal o kolaudaci stání, které má u domu. Kdyby bylo o čtvereční metr menší, stavební povolení by ani nepotřeboval. Když to zjistil, požádal v květnu o dodatečnou kolaudaci. Měl projekt, vyjádření majitelů sítí a čekal, že mu do 30 dnů úřady odpovědí.

"Půl roku to leží na úřadech a dodneška se nic nestalo. Je to šílený. Než jsme to začali stavět, tak mi ještě soused musel dát souhlas, že to tady může být. Ten mi souhlas dal. Takže jedinej problém je zlegalizovat to na úřadě. Nejde to. Někde to drhne," zoufá si pan David. 

Liberecký stavební úřad aktuálně řeší na 60 žádostí stavebníků, kteří se aktuálně dozvídají, že podáním žádosti do konce června nic neurychlili. "Mám tři takový zákazníky a čekám, jak se k tomu stavební úřad postaví," říká k problému stavební inženýr Daniel Fadrhonc. 

[chooze:article;value:585510]

​"Na základě metodiky ministerstva pro místní rozvoj všechny teďka oslovujeme s tím, že vlastně nic neudělali. Se všemi důsledky, poplatky a tak dále, s čímž nikdo nepočítal," vyjádřil se Jaroslav Urban, vedoucí stavebního dozoru z libereckého magistrátu. 

Problém nového zákona

Na tyto případy pamatoval starý zákon tím, že vedl dvě řízení. Jedno na odstranění stavby a druhé na její dodatečné povolení. A jedno se škrtlo. "V novém stavebním zákoně je to řízení jedno. Jsou to dvě řízení v jednom. Neumíme si s tím poradit," přiznává vedoucí stavebního odboru z jabloneckého magistrátu Petra Haltufová. 

Žadatel o dodatečné povolení stavby musí nově doložit projekty dva. Jeden na stavební povolení a druhý na demoliční práce. I přesto, že úřady vědí, že stavba splňuje všechny náležitosti. "Drtivá většina staveb se dodatečně povolí. A dokonalý je to, že od 1. července ten projekt na bourací práce je dokumentace autorizovaná, že to musí mít to kulatý razítko. Peníze a hlavně projektanti nejsou," říká Urban. 

"Z mýho pohledu jsou to peníze úplně vyhozený do koše. Dokumentace pro dodatečný povolení stavby stojí 50 000, dokumentace na to odstranění stavby bude stát 15 000 korun," kritizuje Fadrhonc. V případě, že bude stavba povolena, skončí tyto peníze i práce projektantů v koši.

Ministerstvo hasí problém

"Nevíme, jak postupovat. Na tom jsou kolegové v republice úplně stejně. Možná by bylo dobrý, kdybyste se šli zeptat na ministerstvo, protože ministerstvo nám zatím neodpovědělo," zdůraznila pro TV Nova Petra Haltufová. 

[chooze:article;value:585880]

​"Chápeme pocity stavebních úřadů, že se jedná o novou právní úpravu, a proto jsme připravili metodiku, která bude proces podrobně popisovat. A bude dostupná na stránkách ministerstva pro místní rozvoj už v tomto týdnu. Ten zákon míří především na ty, kteří obcházejí zákon úmyslně," vyjádřila se mluvčí ministerstva Karolína Nová.

Na začátku se dokonce počítalo s tím, že se bude muset zbourat každá stavba bez náležitých povolení. To nakonec zákonodárci nepovolili. "Za týden se Senát bude zabývat novelou stavebního zákona, kdy bude napravovat ten průšvih s digitalizací, že umožní tzv. bypass, že se bude řízení moct konat i zároveň postaru," uvedl senátor Michael Canov (SLK). 

Ceny stavebních materiálů sice aktuálně stagnují, podle ekonomů a prodejců ale má v novém roce přijít další vlna zdražování, a to o přibližně 3 až 5 %. Prodejci stavebnin poukazují na obrovský úbytek drobných stavebníků. Je jich prý až o 80 % méně. Připisují to jednak stále vysokým úrokovým sazbám hypoték i nepovedené digitalizaci stavebního řízení.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.