Oběd z prkýnka


Podzim a zimu nemám v lásce. Ne proto, že je zima, ta mi nevadí. Zabalím se do deky, nevléknu teplé ponožky a je dobře. Lepší než nesnesitelná letní vedra, kterých si tu na půdě užijeme ažaž. Co ale snáším hůř je nedostatek světla.

A tak se inspiruju v Dánsku. Dánové totiž mají "hygge". Něco, co se špatně překládá do jakéholi jiného jazyka. Je to snaha aktivně vytvořit příjemnou atmosféru a užívat si i drobných radostí života, které často ve spěchu ani nevnímáme. Různými způsoby. Hygge je bydlení, lidi kolem nás, hudba, vůně, materiály. A samozřejmě i jídlo.

Jídlem jsem si tu dnešní šeď šedivou, ponurou zpestřila já. Ovšem, žádné vyvařování se nekonalo. Inspirovala jsem se "prkýnkem", které jsme si s velkou chutí dali na našem výletě do Eindhovenu v restauraci Piet Hein Eeka.  


A tady je moje verze "co lednice dala". Malá hostina jen pro mě. Dobroty, z nichž dobrou polovinu A. nejí (rozuměj - když byl dítě, tak nebyly, tudíž je nejedl, tak s tím teď nehodlá začínat:D)

Od každého trochu a dohromady lahoda. Sýry, sušené šunky. Rajčata nasekaná na drobno, promíchaná s čerstvým tymiánem, olivovým olejem a kapkou octa balsamico. Antipasti v oleji - papričky plněné sýrem a černé olivy jen tak. 


Ze zelených oliv jsem udělala svou zjednodušenou verzi tapenády (ančovičky ani kapary lednice nedala). Se sušenými rajčaty a rozmarýnem, se žďabíčkem česneku a čerstvě mletým černým pepřem.

Hrst oříšků a rozinek tu plejádu chutí krásně doplnila. K zakousnutí chleba, který se tu prodává pod názvem Eiweißbrot nebo Abendbrot - s převahou bílkovin, co má v sobě hodně semínek a strašně mi chutná.

Servírováno na dřevěných prkýnkách, které jsem řádně napustila slunečnicovým olejem.A nesmí chybět voda! Obyčejná, žádné příchutě, žádné bublinky. Filtrovaná kohoutková. Jen když jedeme z Česka, tak si přivezeme pár lahví nejoblíbenější minerálky. To je pak svátek :) Ale modrá plastová láhev to kazí, skleněná karafa je lepší.

 Na tu hudbu se nesmí zapomenout, 'cos I am happy :)


A jak si vy zpříjemňujete dny, které samy o sobě zas tak moc příjemné nejsou? Podělte se:)

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://www.designinwhite.eu/) zde.