Odborníci varují před únikem dat. Můžete si to ověřit díky jednoduché aplikaci

Na celém světě je zhruba 14 a půl miliardy účtů, které jsou na seznamu mezi uniklými informacemi. Jestli se nejedná i o váš případ, si můžete sami ověřit. A to velmi rychle.

Proces je jednoduchý. Název databáze "Have I Been Pwned", v překladu "Byl jsem zasažen", stačí napsat do vyhledávače a pak už jen zadat svou e-mailovou adresu. Jestli je váš mail mezi uniklými daty, či nikoli, se dozvíte ihned.

Stejným způsobem lze ověřit i hesla. V případě, že jsou mezi uniklými, se zobrazí konkrétní počet případů. Ačkoliv je stránka v angličtině, jde automaticky přeložit do češtiny, aby jí každý rozuměl.

[chooze:article;value:595621]

Mnoho lidí si neuvědomuje, jak často k úniku jejich dat dochází. "Určitě bych to kontroloval jednou za půl roku nebo v případě, že mám pocit, že jsem svoje heslo dal někam, kam jsem neměl. Potom bych si to ještě zkontroloval, když jsem si půjčil od kamaráda telefon a přihlásil jsem se tam na e-mail. To bych nedoporučoval," řekl odborník na kyberbezpečnost Miloslav Lujka.

Podle průzkumu společnosti NordPass je v Česku nejoblíbenějším heslem 123456. Mezi další obecně využívaná patří celá číselná řada od jedničky. Jak ale dostatečně silné heslo vytvořit?

[chooze:article;value:587776]

"Mělo by mít minimálně 12 až 16 znaků, měla by tam být kombinace velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků. Neměla by se používat slovníková hesla a osobní údaje," vysvětlil Lujka.

Nejlepší volbou je podle odborníků správce hesel. Tuto funkci najdeme na telefonu, notebooku i tabletu. Stačí nám tak jedno silné heslo, které ukládá a šifruje všechna ostatní hesla.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.