"Donald Trump na mě působil opravdu nejenom na dálku, ale i potom v tom osobním kontaktu jako opravdu odpudivá lidská bytost," řekl v prosinci 2022 český prezident v podcastu StandaShow. Tímto způsobem mluvil o možném budoucím prezidentovi Spojených států Petr Pavel v době, kdy nebyl českou hlavou státu a na Hrad teprve kandidoval.
Výrok by ale teď podle odborníků na zahraniční politiku, v případě Trumpova vítězství, mohl vytvořit zbytečné pnutí mezi oběma zeměmi. "Když si potom řekne, to je ten prezident té malé země, která má počet obyvatel menší než město New York a tohle říká, tak potom Trump řekne: A potřebujeme s nimi jednat? Potřebujeme s nimi nějaký byznys? Chce návštěvu? Tak si počká," komentoval bývalý ministr zahraničí a předseda lidovců Cyril Svoboda.
[chooze:article;value:581831]
"Výroky ještě tehdy prezidentského kandidáta Petra Pavla jsou mimo rozlišovací schopnost Donalda Trumpa. Na druhou stranu to ale vypovídá o tom, jaké myšlení Petr Pavel má a co je ještě významnější, jakou stranu ve Spojených státech si vybírají jeho poradci v čele s Petrem Kolářem," řekl politolog Lukáš Valeš.
Právě prezidentův blízký spolupracovník a poradce se na adresu republikánského kandidáta vyjadřuje i teď, těsně před americkými volbami. "Divím se, že lidem vyznávajícím konzervativní hodnoty nepřipadá chování Trumpa jako chucpe a nechutné," řekl Kolář Právu.
"Pokud by byl Donald Trump tak choulostivý na to, co o něm kdo kdy řekl, tak by si jistě nevybral za svého budoucího případného viceprezidenta J. D. Vance, který o něm svého času mluvil mnohem hůř. Žijeme ve svobodné demokratické společnosti, kam patří i svoboda projevu," bránil Kolář.
"Zveřejnění názoru ještě neznamená, že s někým nutně nemůžete spolupracovat, pokud se ukáže, že je to potřebné. A z hlediska vyššího principu a zájmu naší země je to nutné," dodal.
[chooze:article;value:580799]
Prezidentská kancelář se k téměř dva roky starému výroku nechce vyjadřovat, a to i kvůli tomu, že Petr Pavel v té době ještě nebyl hlavou státu. Podle bývalých ministrů zahraničí to nemůže diplomatické vztahy zničit, může to na nich ale zanechat kaňku.
"Tam jde o to, že když se rozhoduje třeba o vzájemných stycích, komunikaci do budoucna, tak to může zcela zásadně ovlivnit to, zda dotyčný představitelé toho státu budou nebo nebudou na nejvyšší úrovni přijati. To jsou často docela nuance a drobnosti, které o tom rozhodují," uvedl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM).
"Spojené státy se bez České republiky obejdou a my je obzvlášť teď, kdy se řeší otázka i spolupráce v oblasti obrany, budeme potřebovat velmi výrazně," dodal Svoboda.
Pavlův předchůdce Miloš Zeman ještě ve funkci hlavy státu naopak Donalda Trumpa v roce 2016 veřejně podpořil. Americký prezident mu měl později slíbit pozvání do Bílého domu. K tomu ale nedošlo – mluví se o tom, že kvůli vazbám na Rusko jednoho ze Zemanových poradců.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.