Podle webu Space Daily se jednalo o první start lehké rakety od prosince 2022, kdy se jí při svém prvním komerčním letu nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy a ztratila dvě družice. Bohužel i včerejšímu startu předcházely technické potíže a musel být dvakrát odložen.
Raketa Vega C měla původně odstartovat v úterý, ale první start byl kvůli dodatečné kontrole elektrických spojů v horním stupni odložen na středu večer. Ani poté však raketa neodstartovala kvůli mechanické závadě. Podle prohlášení francouzské kosmické agentury CNES šlo o mechanickou závadu, která znemožňovala odejmutí mobilní portálové konstrukce.
[chooze:article;value:578396]
Družice Sentinel 1C je podle webu Mo News Guyana vybavena pokročilou radarovou technologií a bude hrát klíčovou roli při monitorování stavu planety, protože bude poskytovat přesné snímky zemského povrchu bez ohledu na povětrnostní podmínky a ve kteroukoli denní či noční dobu. Systém Copernicus s 12 družicemi Sentinel je podle svých tvůrců největším systémem pozorování Země na světě a obsahuje největší úložiště radarových dat.
Vypuštění rakety Vega C má pro evropský kosmický průmysl zásadní význam, protože má posílit jeho schopnost přístupu do vesmíru. Evropa se snaží najít způsob, jak nezávisle vysílat kosmické mise od roku 2022, kdy Rusko zastavilo lety do vesmíru kvůli válce na Ukrajině. Ředitel kosmické dopravy ESA Toni Tolker-Nielsen uvedl, že na příští rok jsou naplánovány čtyři starty s využitím Vegy C a v roce 2026 pak dalších pět.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.