Osamělost je jako 15 cigaret denně, říká socioložka. Seniorům chybí i péče rodiny

Lidé pracující se starými lidmi v domovech pro seniory nebo pečovatelských službách popisují podobný problém. Senioři jsou podle nich čím dál více osamělí a přibývá těch, kteří nemají rodinu, která by se o ně mohla starat. To pak vede mimo jiné k nedostatku kapacit pečovatelů i pobytových služeb.

"Roste počet seniorů, kteří jsou osamělí, protože neměli děti nebo se děti odstěhovaly. Ta osamělost seniorů hraje obrovskou roli v té péči. Není, kdo by se o ně staral, takže je větší tlak na pobytové služby," řekl ředitel olomouckého Domova seniorů Pohoda Lubomír Vraj.

[chooze:article;value:590089]

​"Je spoustu lidí, kteří jsou skutečně osamělí. Nemají rodinu, nemají potomky nebo ta rodina žije v zahraničí, na druhém konci republiky. (…) Dříve bývalo více zvykem, že ty rodiny zůstávaly na jednom místě, v jedné vesnici, byly více pospolu. To se hodně změnilo, jak hodně cestujeme, mladí lidé odchází za prací do jiných regionů nebo do zahraničí," popsala vedoucí střediska pečovatelské služby Charity Olomouc Jitka Weigelová.

Stejný problém vnímá i Klára Gremppová, která pracuje na Lince seniorů organizace Elpida. "Je to hlavní problém, proč k nám většina lidí volá, téma osamělosti. Máme více než 40 % hovorů, které se týkají osamělosti," uvedla. Masivní zhoršení podle ní přinesla pandemie covidu-19.

"Je to i tou uspěchanou dobou, lidé nemají čas na mezilidské vztahy. Je to i tím, že se lidé dožívají vyššího věku. Je to i problematikou sociálních sítí, jsme zvyklí na vztahy na dálku, které spočívají v nějaké komunikaci, kterou senioři nejsou schopní vnímat," popsala důvody.

[chooze:article;value:593921]

Osamělost zkracuje život

"Dnešní senioři, kteří by potřebovali pomoc, jsou lidé, kterým je dnes třeba 80. Jejich děti už jsou samy v seniorském nebo preseniorském věku. Řeší třeba sami nějaké zdravotní potíže, už jsou plně zaměstnaní a nemají kapacitu se starat o svoje rodiče," doplnila.

Za osamělostí ale často nestojí jen absence nebo vzdálenost dětí. Problematické mohou být i jednočlenné domácnosti. Třeba rozvody ale podle socioložky z Výzkumného institutu práce a sociálních věcí Lucie Vidovićové mohou hrát pozitivní i negativní roli v životě lidí.

Hůře z nich prý vycházejí spíš muži, kteří tak často přijdou o propojení s rodinou a sociální síť. Jak popsala Gremppová, úmrtím partnera zase častěji trpí ženy. Přičítá to vyššímu průměrnému věku dožití žen, které pak své manžely přežijí a zůstávají ještě léta samy. Vidovićová ale upozorňuje, že to, že je člověk sám, ještě neznamená, že je osamělý.

[chooze:article;value:577587]

​Osamělost není problémem jen kvůli péči. "Lidé, kteří jsou osamělí, se dožívají o několik let nižšího věku než lidé, kteří žijí nějakým způsobem ve vztazích. Stres, který vyvolává osamělost, nedostatek dopaminu, má vliv i na fyzické zdraví," uvedla Gremppová. "Osamělost je zdravotní problém. Přirovnává se to k 15 cigaretám denně," doplnila Vidovićová.

Vzhledem k nižší porodnosti u mladších ročníků se nabízí i myšlenka, že situace se bude v budoucnu zhoršovat. Podle socioložky to ale není tak jednoznačné. "Z šetření vyplývá, že nezáleží na počtu dětí, které máte, protože o vás stejně pečuje jedno z nich. (…) Byť to může být nějaké riziko, že se nám zmenšuje velikost rodin, otázkou je, jak velký problém to bude," vysvětlila.

Chrudimská léčebna hledá dobrovolníky pro osamělé pacienty. Pomoc zlepší psychiku (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.