OSN podpořila suverenitu Ukrajiny. Proti rezoluci byly USA s Ruskem

Rezoluci, kterou navrhla Ukrajina společně se svými evropskými spojenci, podpořilo 93 zemí, včetně Česka. Proti se postavilo Rusko, Spojené státy, Bělorusko, Maďarsko i například Izrael. Spojené státy už dříve vyzývaly, aby státy pro rezoluci nehlasovaly, informovala agentura AP News.

Americký návrh rezoluce vůbec nezmiňuje ruskou invazi a neprošel. Kyjev odmítl svou rezoluci i přes výzvy Američanů stáhnout. Trumpova vláda chce, aby se o jejím návrhu jednalo na Radě bezpečnosti.

[chooze:article;value:599530]

"Je načase, aby se členské státy vrátily k cílům a zásadám Charty, především k udržování mezinárodního míru a bezpečnosti, a to i prostřednictvím mírového řešení sporů," vzkázala americká velvyslankyně při OSN Dorothy Sheaová. Předchozí rezoluce podle ní nedokázaly válku zastavit.

Rezoluce podporuje suverenitu a územní integritu Ukrajiny. Osmnáct států bylo proti, 65 se zdrželo. Mezi nimi byly i Čína a Indie.

Americký list Washington Post upozornil, že se jedná o významný rozkol mezi USA a Evropou. Přichází navíc ve chvíli, kdy se americký prezident Donald Trump snaží vylepšit vztahy s Kremlem.

"Že se tam přiřadí také Spojené státy, to je vlastně obrovská novinka a je to velká změna v zahraničněpolitickém směřování Spojených států i změna, která může znamenat velký otřes v rozložení sil, kdy dosud USA byly s Evropou spojenci a Rusko bylo tradičním nepřítelem USA. Toto se zdá pod taktovkou Donalda Trumpa měnit," okomentovala pro TN Live hlasování novinářka Deníku N žijící v USA Jana Ciglerová.

O mezinárodní bezpečnosti v souvislosti s válkou na Ukrajině mluvil v projevu premiér Petr Fiala (ODS):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.