Do palírny v Přílepech na Zlínsku dorazil v pondělí pan Hanák. "Dovezli jsme moruše, je toho tak 150 kilo, tak uvidíme, co z toho bude," řekl. Pan Hanák byl ale prý výjimkou. Jinak jezdí zákazníci jen s pár kily kvasu.
"Máme takovou chalupu, za chalupou je sad, tam jsou mraky ovoce, běžně deset metráků," dodal. Za měsíc v palírně v Přílepech ale i tak vypálili jen tolik, co jiné roky vyteče z destilačních zařízení za dva dny. Podle palírny jde o nejbídnější sezónu za posledních 40 let.
A podobně na tom jsou i další. "Zákazníků moc není, pálíme zatím nějaké třešně a nějaké kvasy z loňska. Zatím máme tak o třetinu nižší výrobu, ale teď mluvím jenom o těch třešních. Pokud bych bral další ovoce, tak tam bude propad obrovský," řekl pan Jašek z palírny Samotišky u Olomouce.
[chooze:article;value:512174]
"Toto nepamatujeme za celých 22 let, abychom ještě nepálili. Vždycky jsme se rozjížděli kolem devátého či desátého, ale teď není co pálit," potvrdila i Bohdana Jadrníčková z palírny z Náměště na Hané.
S nedostatkem ovoce na vypálení se potýkají také tuzemští velkovýrobci, a to například ve Vizovicích. "Meruňky zmrzly. Třešně a švestky trpí tím, že bylo chladné jaro. Hodně pršelo, včely nevyletěly, neopylily," vysvětlil obchodní a marketingový ředitel firmy Rudolf Jelínek Miroslav Motyčka.
Podle celní správy se méně pálilo už v loňském roce. Letos je to ještě větší bída. "Evidujeme přes 20 839 hektolitrů vypáleného ethanolu, přičemž vyměřená spotřební daň činí přes 337 milionů korun. V případě, že bychom toto sledované období porovnali s loňským rokem, evidujeme pokles o 15 procent," uvedla mluvčí Celní správy Hana Prudičová.
V příštím roce dojde navíc ke zdražení pálenky, a to nejen kvůli nedostatku ovoce, ale také zvýšení spotřební daně na alkohol.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.