Moderní bydlení

Pár z Krnova koupil ojetinu a nalil do ní balík. Jdou po nich exekutoři, prodejce mlčí

Pan Miroslav z Krnova potřeboval levné auto s náhonem na všechna kola. Pracuje v lese. S přítelkyní Ilonou koupil 20letou Octavii za 38 tisíc korun. Našel si ji přes inzertní portál, kde ji prodával Tony Lakatoš z Pardubic. "Projel jsem se s tím po takovém tamním parkovišti," svěřil se pan Miroslav.

Právě na pardubickém předměstí paní Ilona a pan Miroslav překotně koupili auto od pana Tonyho, aniž by si ho prověřili. Žádná prohlídka s mechanikem. Neprověřili si ani historii ojetiny. Podepsali smlouvu, zaplatili, domů ale nedojeli. "Po půl hodině, co jsme to auto koupili, bylo nepojízdné. Nešlo do otáček, z ničeho nic začalo kouřit jako blázen," popsal Miroslav.

[chooze:article;value:585696]

​Pan Miroslav chtěl zpět peníze. A bylo to naposled, co se Lakatošovi dovolal. "Pan Lakatoš říkal, že už ty peníze nemá, že je odevzdal, a že jestli se mi to nelíbí, že přijedou a že to vyřešíme na místě. To už ale byl ten rozhovor na úrovni vyhrožování... Začal na mě ječet, co jsem s autem udělal," uvedl. Miroslav volal policii, ale ta mu řekla, že jde o občansko-právní spor. Vůz tedy nechal opravit za 40 tisíc. "Zadní náprava je udělaná celá nová," okomentoval. 

Auto už jezdí. Jenže paní Iloně přišla výzva od exekutora, aby vozidlo odevzdala. Na Lakatoše je totiž pět let vedena exekuce za dluh u banky. On ale auto koupil a hned dál prodal. To mu ovšem exekuční příkaz zakazuje. Prodej je tak exekutorem po právu označen za účelový, tedy neplatný. "Nám chtějí vzít věc, kterou jsme si koupili, kterou jsme si opravili a teď nám ji někdo chce vzít. Jako proč, když je to naše, když to máme přepsané v registru vozidel," vyjádřila se rozhořčeně paní Ilona.

[chooze:article;value:585677]

​Postup je v pořádku i podle policistů. Ilona se obrátila na právničku, ale exekutor žádost, aby auto ze soupisu vyškrtnul, zamítl. Ilona může podat vylučovací žalobu, ale je krajně nejisté, že by uspěla. A právní náklady přesáhnou hodnotu auta. Domáhat se náhrady může po Lakatošovi, ale i kdyby měla po letech rozsudek, peníze těžko vymůže.

"Šancí na získání svého auta zpět nejsou žádné. Myslíte si, že žijete v právním státě a tohle se vám stane a člověk, který nic nedělá, akorát podvádí, lže a (dá se říct) krade, tak se bude mít líp než já. Policie mi řekla, že pokud budu bránit nucené exekuci, tak budou přivoláni oni a bude mi vzneseno obvinění z maření úředního výkonu," popsala Ilona.

Případu se věnujeme už více než měsíc. Rodina se teď musí rychle rozmyslet, jak dál. Pana Miroslava jsme znovu kontaktovali. "Po konzultaci s naší právničkou teď máme lhůtu tři týdny na to, abychom se rozhodli, zda podáme vylučovací žalobu, nebo kapitulujeme," popsal novou situaci. 

[chooze:article;value:574605]

​A je zde ještě jeden háček – evidenční kontrola na začátku srpna, poté co Lakatoš auto vykoupil, zaznamenala stav tachometru 457 tisíc kilometrů. Za 20 dní Lakatoš vůz přeprodal paní Iloně. To už tachometr ukazoval 280 tisíc. Lakatoš to napsal i do smlouvy. Miroslav na internetu našel, že Tony Lakatoš patří k pardubické rodině, která kšeftuje s ojetinami a dobrou pověst opravdu nemá.

Pana Tonyho se štáb Na vaší straně snažil sehnat na adrese trvalého bydliště, která je uvedená v kupní smlouvě a exekučním výměru. Ani zvonky na uvedené adrese žádného Tonyho L. nebo Tonyho Lakatoše neuvádí. Když do vyhledávače zadáte Autobazar Pardubice, ukáže se adresa na sídlišti, jako by to byla firma. Se jmény a dovětkem – podvodný přeprodej. Štáb tedy vyrazil tam.

Na místě zazvonil na zvonek, na který následně zareagovala neznámá paní. S ní se štáb snažil domluvit, i přes veškerou snahu jej ale nepustila dovnitř a stále opakovala, že Tony není doma. Na parkovišti bylo vidět minimálně deset aut. Po chvíli sousedé pustili štáb do domu. Na ťukání už ale nikdo nereagoval. Štáb alespoň zanechal vzkaz.

[chooze:article;value:582344]

​Volal i na čísla uváděná rodinou při kšeftech. Všechna nedostupná. Až na jedno. To ale zvedl muž bez domova, který sice pana Lakatoše zná, ale s obchodem aut nemá údajně nic společného. Za pár dní to zkusil kameraman, se kterým si promluvil jeden ze sousedů. "Heleďte, to je problém, na ně nemáte dovolání, policie s tím nic neudělá. Každý rok je tady takových nešťastníků víc. Když vidíte, jak tady stříkají a opravují, tak to je jedna věc a druhá věc, oni to vždycky koupí, nepřehlásí a prodají někomu jinému," popsal své zkušenosti soused.

Podle popisu, který pan Miroslav poskytl, je Tonymu 26 let, je zhruba 180 cm vysoký, má tmavé, lehce kudrnaté vlasy, bledý obličej, nosí brýle a sportovní oblečení. Chodí houpavou chůzí a má šlachovité ruce. Obrátili jsme se na policii. "Podnět, který jsme obdrželi od televize Nova, samozřejmě předáme našim policistům, potažmo kriminalistům, kteří se jím budou dále zabývat," uvedla mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Podle informací televize Nova má kriminálka tuto bandu už v zorném poli. Jeden její kšeft je nyní alespoň před sdělením obvinění.

[chooze:article;value:584516]

​"Díky té současné legislativní úpravě dochází k případům, že to vozidlo je postiženo, nicméně není zde stanovena povinnost orgánů, které evidují motorová vozidla, zapisovat údaj do evidence motorových vozidel o tom, že je vedená na toto vozidlo exekuce. To je velký problém," uvedl prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík. 

Registr vozidel by mohl kupujícího varovat snadno. "Některé registry vám tuto informaci dají, nicméně není to zakotveno přímo v legislativní úpravě. My jako soudní exekutoři, pokud jsme provedli soupis motorového vozidla, dávali jsme tuto informaci těm registrům, těm úřadům, které evidují motorová vozidla, aby tuto skutečnost zapsaly. Nicméně ministerstvo dopravy a registry nám sdělily, že tuto informaci do evidence motorových vozidel nebudou zapisovat, protože jim to neukládá žádný zákon ani vyhláška," dodal Jan Mlynarčík.

Běžné dluhy vymáhají soukromí soudní exekutoři. Ovšem dluhy na daních, sociálním pojištění a další správní pohledávky si vymáhá Finanční správa. Ministerstvo dopravy chce exekuce do registru zapisovat, až toho budou schopné i ostatní úřady. 

[chooze:article;value:585708]

​Šéfa Exekutorské komory jsme seznámili s případem rodiny z Krnova. "Naprosto klasický případ. Je zřejmé, že ta situace není dobrá," vyjádřil se k incidentu Mlynarčík. Potvrdil, že Lakatoš porušil zákaz prodat auto. A dále souhlasil s tvrzením, že biti jsou na tom jen noví kupující. Ani když si prodávajícího proklepnete v evidenci exekucí vedených soudními exekutory, nemáte stoprocentní jistotu. Zapsány totiž nejsou hned po vydání a chybí zde exekuce od úřadů.

"Do centrální evidence exekucí se zapisují tzv. pravomocné exekuce, to znamená, že uběhla přesně stanovená zákonná lhůta pro dobrovolné splnění. Opravdu vznikne nějaký časový prostor měsíce, dvou, než ta exekuce takzvaně nabude právní moci," vysvětlil Mlynarčík. Mezery může dlužník využít k rychlému prodeji. Tomu by podle šéfa exekutorů zabránilo, pokud by do registru vozidel byly zapisované už exekuce, které právní moci ještě nenabyly.

Reálná šance domoci se spravedlnosti je ale pro paní Ilonu a Miroslava mizivá. Rodina doufá, že její případ s úřady pohne, aby do registru vozidel exekuce už konečně dávaly. "Ať tato situace dopadne jakkoliv, tak bych v první řadě chtěl poděkovat televizi Nova, konkrétně panu Ginterovi. Aspoň víme, že tady na to prostě nejsme sami," sdělil podvedený pan Miroslav.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.