Pavel prozatím nejmenuje Roberta Fremra ústavním soudcem, přestože k tomu má souhlas Senátu. Chce se podrobněji seznámit s informacemi o tom, jak rozhodoval před pádem totality v Československu.
"V reakci na poslední, velice emotivní diskuze ohledně nominace Fremra k tomu přistupuju se stejnou vážností. A pokud jsem v Senátu řekl, že nemám žádné informace, co by mě vedly k tomu stáhnout jeho nominaci, tak je to pravda," řekl Pavel.
[chooze:article;value:516052]
Prezident by podle svých slov situaci nerad uspěchal. "Chci prostudovat informace, co se objevily v poslední době. Chci si přečíst i otevřený dopis senátorů, co mi zaslali. A iniciovat zasedání s předsedou Senátu," doplnil.
Fremrovo jméno vzbuzuje kontroverze kvůli rozsudkům v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988. Obžalobu zmanipulovala Státní bezpečnost (StB), tajná policie komunistického režimu.
Kandidát na ústavního soudce R. Fremr nemluvil před Senátem pravdu, když tvrdil, že nikoho za totality neodsoudil z politických důvodů. V době mezi lety 1983-85 odsoudil přes 100 lidí za emigraci. Mnozí přišli o majetek a rodiny byly postiženy perzekucí. Neměl by být jmenován.
— Marek Hilšer (@MarekHilser) August 6, 2023
Podle senátora Marka Hilšera měl Fremr navíc odsoudit desítky lidí za emigraci. "Nemluvil před Senátem pravdu, když tvrdil, že nikoho za totality neodsoudil z politických důvodů. Mezi lety 1983 a 1985 odsoudil přes 100 lidí za emigraci. Mnozí přišli o majetek a rodiny byly postiženy perzekucí," tvrdí.
Senátoři schvalovali kandidáty na ústavní soudce:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.