Pokud vás policie zastaví na dálnici bez platné elektronické dálniční známky, může to skončit až pětitisícovou pokutou. Ve správním řízení se trest vyšplhá až ke 20 tisícům. Vloni se to týkalo téměř 35 tisíc řidičů, kterým se jízda načerno po českých dálnicích prodražila. Na pokutách zaplatili téměř 33 milionů korun.
A pokud vás napadne půjčit si vůz od držitele průkazu ZTP, protože je od poplatku osvobozen, může to být hodně drahé. "To zneužití může vyjít na 100 000 korun. Čili před tímto velice důrazně varuji," uvedl dopravní expert Roman Budský.
[chooze:article;value:486052]
"Na přelomu ledna a února vyprší platnost asi 850 tisíc dálničních známek. Z toho 800 tisíc jsou známky roční," řekl ředitel společnosti CENDIS Jan Paroubek. Elektronické známky byly v České republice zavedeny poprvé v roce 2021.
Na začátku je provázela velká chybovost při zadávání. To se podle distributora změnilo k lepšímu. "Nastavili jsme dvojité ověření registrační značky a zavedli jsme také funkci, že pokud zjistíte, že jste udělali chybu, můžete ji opravit," přidal Paroubek. Změnit můžete až dva znaky z registrační značky.
[chooze:article;value:483672]
V Česku jsou tři druhy dálničních známek – celoroční, 30denní a desetidenní. "V příštím roce se počítá se zavedením jednodenní dálniční známky," dodal ředitel společnosti CENDIS.
Její cenu připravuje ministerstvo dopravy a zatím není známa. Loni stát na dálničních známkách vybral téměř šest miliard korun. Jednu miliardu z toho tvoří poplatky, které státu přinesou zahraniční turisté.
Loni stát na dálničních známkách vybral téměř 6 miliard korun. Miliardu z toho tvoří poplatky, které státu přinesou zahraniční turisté.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.