Podmořské exploze v září 2022 poškodily jednu ze dvou větví plynovodu. Druhá zůstala sice nedotčená, ale nepoužívá se. "Z těch dvou trubek bude do budoucna použitelná jen jedna. Ta druhá je nenávratně ztracená – to se nikomu nevyplatí obnovovat. Ta, co ještě je funkční, ta stejně musí projít všemi testy, které byly přerušeny na začátku ukrajinského konfliktu," okomentoval datový analytik Petr Bartoň.
Plynovod je dlouhý přes 1 200 kilometrů, vede z Ruska do Německa a propojuje rozsáhlá plynová naleziště s Evropou. O jeho koupi stojí mimo jiné americký investor Stephen Lynch, který v minulosti podnikal v Moskvě a přispíval na prezidentskou kampaň nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Lynche se může plynovod hodit při jednání o míru na Ukrajině.
"Pointa je následující. Je to příležitost, která se naskytne jednou za generaci, aby Američané a Evropané měli kontrolu nad evropskými dodávkami energií po zbytek éry fosilních paliv," řekl Lynch.
[chooze:article;value:569584]
Plynovod vlastní dceřiná společnost ruského státního gigantu Gazprom ve Švýcarsku. Ta krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 vyhlásila bankrot a zkraje příštího roku by měl jít Nord Stream 2 do dražby.
V případě, že k dražbě dojde, potřebuje Lynch získat od americké vlády speciální povolení, aby se o něj mohl ucházet. "Vzhledem k tomu, že Rusko je pod sankcemi, tak on jako americký občan potřebuje zažádat o povolení. Protože jinak by mu hrozilo, že ho budou v Americe popotahovat za to, že takzvaně napomáhá Rusku. Že si chce koupit nějaká aktiva, nějaký majetek, z něhož potom část těch peněz by se dostala do Ruska," dodal Bartoň.
Výbuchy na plynovodech byly podle deníku Wall Street Journal výsledkem ukrajinské tajné operace. Tu měla provést skupina amatérských potápěčů vycvičených ukrajinskou rozvědkou.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.