Vesmírné vozítko Curiosity už brázdí povrch Marsu skoro 11 let a za tu dobu pořídilo tisíce fotografií rudé planety. Mezi těmi, které poslalo zpět na Zemi letos v dubnu, se ale objevily i snímky, nad kterými zůstává rozum stát.
Jedná se o fotografie, na kterých jsou viditelné zvláštní kamenné útvary. Řady tenkých protáhlých výrůstků připomínají na první pohled rybí kůstky. Řady jsou navíc od sebe vzdálené v pravidelných intervalech, takže mohou vypadat i jako vyježděné koleje po terénním automobilu.
Tyto podivné formace mohou být výsledky dopadu vesmírného tělesa, či dokonce vesmírné lodi. Vědecká studie zabývající se Galeovým kráterem, kde byly fotky pořízeny, uvádí, že tuto možnost nelze zcela vyloučit, tvrdí portál Sun. V jiné části kráteru totiž Curiosity vyfotilo útvary, které připomínají kola, osu a rozsypaný materiál.
[chooze:article;value:512978]
Mnohem realističtější možností je však přirozený původ. Podobné útvary totiž vznikají i na Zemi. Říká se jim "sand spikes", tedy v překladu něco jako písečné hřeby. Objevují se po velmi silných zemětřeseních.
Na Marsu jsou však tyto útvary ještě vzácnější. "Není vůbec jisté, co stálo za vznikem těchto hřebů a podobných struktur, ale naše poznatky nasvědčují tomu, že podobně jako na Zemi jde i zde o následek seismické aktivity," řekl portálu Daily Mail profesor Richard Armstrong z Aston University v britském Birminghamu.
Kromě seismické aktivity a mimozemského tělesa počítali vědci s řadou dalších teorií. Jako možné původce probírali vědci například fosílie pravěkých ryb nebo pozůstatky neúspěšných planetárních sond, které narazily do povrchu Marsu. V tuto chvíli je však vysvětlení vzniku hřebů seismickou aktivitou nejpravděpodobnější.
Přímý přenos z Marsu. Svět poprvé sledoval vysílání z jiné planety (6/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.