Dva uprchlíci ze Sýrie se před dvěma dny snažili dostat ze Slovenska přes Českou republiku až do Německa. Jenomže je na česko-slovenských hranicích zajistili policisté a vrátili je na Slovensko. Uprchlíci teď čekají na další možnost jen pár metrů za hranicemi. Spát prý budou někde v lese a na určitém místě čekat na dalšího převaděče. Pokud je policie opět chytí, situace se může opakovat.
V České republice jsou tři zařízení pro zajištění cizinců a volná místa v nich stále jsou. "Do těchto zařízení nemůžeme umístit cizince, který pochází ze země válečného konfliktu. To je i případ Sýrie," vysvětlil mluvčí cizinecké policie Josef Urban.
[chooze:article;value:525695]
Zachyceným uprchlíkům ze Sýrie je poskytnuto poučení v několika jazycích a mezinárodní ochrana, o tu ale nestojí. Česká republika je pro ně pouze tranzitní zemí.
Od zavedení povinných namátkových kontrol policisté zajistili 692 nelegálních migrantů a 30 převaděčů. A v pondělí přibyli další. Po honičce policisté v Malenovicích na Zlínsku násilím zastavili dodávku, kterou řídila zdrogovaná žena. V zadní části vozu se ukrývalo 18 běženců.
V další dodávce policisté v pátek zajistili 31 nelegálních migrantů, dodávka je tam odstavená doteď. Policisté zjišťují, jestli ji převaděč ukradl, nebo je z půjčovny. Pokud má převaděč vlastní auto, je mu zabaveno, protože vozidlem páchal trestnou činnost.
Převaděčství je výnosné
Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) by se měla projednat změna statusu Sýrie. "Válka neprobíhá na celém území Sýrie. Někteří lidé opakovaně nelegálně překračují hranice Evropské unie a neuposlechnou výzvy opustit Česko. A pokračují v trestné činnosti. Tak budou muset být vyhoštění mimo Schengenský prostor," uvedl.
[chooze:article;value:525898]
Převaděči si navíc přichází na pořádně velké peníze. "Podle poslední zprávy Europolu je převaděčství pětkrát výdělečnější než pašování drog do zemí EU," uzavřel Zdechovský.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.