[chooze:gallery;value:36127]
Zájemci o brigádu zareagovali na nabídku, která na ně vyskočila na prodejních portálech nebo sociálních sítích. Na první pohled vše vypadalo jednoduše. Plněním úkolů, mezi které patřilo sledování reklam či videí a jejich následné lajkování v určitém časovém limitu, si měli zájemci vydělat řádově stokoruny. Úkoly jim zadávala "konzultantka" (například pod jmény Laura, Carla či Daphne), se kterou se spojili po vyplnění základních údajů.
Poté, co si oběti stáhly aplikaci Telegram a poslali konzultantce snímek obrazovky se splněným úkolem, přišly "brigádníkům" první peníze. "To u obětí vyvolalo pocit důvěry," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.
[chooze:article;value:558712]
Následně přišla nabídka další "práce", která už ale byla podmíněna vložením peněz. "Pokud oběť souhlasila, byla odkázána na další osobu, tzv. "mentora" (např. pod jmény Nikos, Anthony…), který jí zadával jasné instrukce, co a jak má dělat, na jaké účty částky ke zhodnocení posílat, a i v jakém čase," uvedla Jiroušková. Zároveň dodala, že poté měli poškození zaslat výpis z banky o proběhnuté platbě. Někdy také byli přesvědčeni k registraci u směnáren virtuálních měn. Pokud byly platby bankou označeny jako podezřelé, měl jim mentor radit, jak komunikovat s bankovními úředníky tak, aby vše proběhlo.
To, že byly oběti podvedeny, si uvědomily až v moment, kdy si chtěly "zhodnocené" peníze vybrat. Podvodníci jim odepsali, že kód na vyplacení peněz vypršel a že k tomu, aby se jim prostředky vrátily, musí provést další vklad. A tak by tento bludný kruh pokračoval i nadále.
"Opět nabádáme veřejnost, aby nevěřila rychlému a jednoduchému zhodnocení finančních prostředků. Neposkytujte své osobní údaje – čísla účtů a hesla jiným lidem," zdůraznila Jiroušková. Následně prozradila, že policisté ve všech případech zahájili úkony trestního řízení. Prozatím neznámému pachateli hrozí až pětileté vězení.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.