Platí jej každý dospělý turista, který ve městě přespí v hotelu nebo penzionu. Pobytový poplatek se ale leckde v roce 2025 zvýší. Třeba v Jihlavě dokonce skokově.
"Zastupitelé Jihlavy rozhodli o zvýšení poplatku o 12 korun na 25 korun za každý započatý den pobytu," řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.
Více než dvojnásobné zvýšení jihlavské pobytové taxy se nelíbí jak turistům, tak i místním hoteliérům. "Ta změna je poměrně razantní. Částka sice není tak vysoká, ale pro ty hosty to bude působit určitě nepříjemně," obává se Markéta Dvořáková, provozní Hotelu Villa Eden Jihlava.
[chooze:article;value:586085]
V řadě turisticky oblíbených tuzemských destinacích sice pobytové poplatky zdražovat nebudou, ale to jen proto, že už ani ze zákona nemohou. Už tam totiž jsou na maximech.
Nejvíce turistů přijíždí a přilétá do Prahy a tam jsou také ty nejvyšší pobytové poplatky u nás. "Tento poplatek činí 50 korun, což je maximální možná zákonná míra," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
"V Českém Krumlově zůstává poplatek z pobytu v roce 2025 stejný jako v roce 2024, což je 50 korun na osobu a den," sdělila mluvčí města Petra Nastávalová. V Brně turisté platí 40 korun za osobu a den.
[chooze:article;value:589246]
Pobytové poplatky jsou vítaným příjmem do městských rozpočtů. Praha v roce 2023 od turistů vybrala 800 milionů. Karlovy Vary 85. I mezi kraji vede hlavní město. Následuje Karlovarský, Jihočeský a Jihomoravský kraj. Naopak nejméně vybírají od turistů v Pardubickém kraji.
Celorepublikově se loni od turistů za pobytové poplatky povedlo vybrat skoro jednu a půl miliardy, nejvíce v historii.
Podle ministerstva pro místní rozvoj je ale stále až 70 procent především on-line ubytovacích služeb, které nejsou hlášené, a tudíž neodvádí tyto poplatky. To by v příštím roce měla zlepšit novela zákona, v rámci které už bude muset být každý poskytovatel ubytování přihlášen do připravovaného systému e-Turista.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.