Moderní bydlení

Poslanci schválili důchodovou reformu. Přehled změn, které zavádí

Sněmovna schválila reformu penzí z pera ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Pro bylo 103 z 188 přítomných poslanců. Reformu ještě musí projednat Senát. Pokud projde i horní komorou, bude čekat na podpis prezidenta. 

Pozdější a nižší důchod pro budoucí důchodce

Nově se důchodový věk stanoví tak, že se "k věku věku 65 let a osm měsíců přičte takový počet kalendářních měsíců, který se stanoví jako rozdíl v počtu let mezi rokem narození pojištěnce a rokem 1973". Věk odchodu do důchodu přitom nemá překonat 67 let. Změna bude platit u lidí narozených v roce 1974 a později.

Zpomalí se také rychlost růstu v budoucnu vyměřených penzí. Zápočet výdělku se po roce 2025 bude snižovat do roku 2034 ze 100 na 90 procent, každý rok o jeden procentní bod. Klesne také výše procentní výměry starobního důchodu. Zatímco nyní je to 1,5 %, pro důchody přiznané po roce 2026 to bude každý rok 0,005 procentního bodu méně. V roce 2034 se snižování zastaví na 1,45 %. Minimální důchod se ale zvýší.

[chooze:article;value:582011]

Zohlednění péče o blízké, změny důchodů pro páry i sleva pro důchodce

Reforma zavádí například takzvaný společný vyměřovací základ, který umožňuje manželům a registrovaným partnerům snížit rozdíly mezi jejich důchody, pokud se na tom oba dohodnou. Jejich penze se pak bude počítat z poloviny součtu jejich původních vyměřovacích základů.

Do takzvané náhradní doby pojištění, a tedy do důchodu, se pak bude nově započítávat také úspěšně dokončené doktorské studium uskutečněné po roce 2009, a to v délce až čtyři roky. Další změna se pak týká pracujících starobních důchodců. Ti budou mít nově nárok na slevu na sociálním pojištění ve výši 6,5 % ze svého vyměřovacího základu 

Zavádí se také takzvané ocenění za péči, kdy lidem, kteří pečovali o své blízké, například děti do tří let nebo o jinou závislou osobu, bude období této péče zohledněno ve výši důchodu. Jít má o částku ve výši 12násobku všeobecného vyměřovacího základu stanoveného za kalendářní rok. Za první dvě vychované děti bude rodičům náležet příspěvek k důchodu 500 Kč.

Snížení věku pro odchod do důchodu se bude týkat jen nejrizikovějších profesí

Prošla pak tvrdší varianta změn u náročných profesí. Snížení důchodového věku tak bude platit pouze pro ty nejrizikovější profese zařazené do čtvrté kategorie. Původně přitom vláda zvažovala zkrácení také pro část pracovníků v kategorii třetí.

Lidem v nižších skupinách by pak měli zaměstnavatelé přispívat na důchodové připojištění, což by mělo zaměstnancům případně umožnit výhodný odchod do předčasného důchodu. Tato změna ale do Sněmovny teprve zamíří. Jde o vládní dohodu, která součástí v pátek projednávaného návrhu nebyla. 

[chooze:article;value:580367]

Vláda reformu chválí, opozice ji tvrdě kritizuje

"Dnes jsme nepochybně schválili jeden z nejdůležitějších zákonů tohoto volebního období," prohlásil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Změna důchodových pravidel podle něj byla dlouho potřeba. "Reforma zajistí, že stát bude mít dostatečné finanční prostředky na důchody lidí, kteří jsou dnes třicátníci," dodal.

"Chci poděkovat kolegům v koalici. Najít finální kompromis nebylo jednoduché," řekl pak ministr Jurečka. "Důchodová reforma přináší velmi pozitivní zprávy pro miliony lidí v této zemi," nechal se dále slyšet. Změna má podle něj pomoci například rodičům či lidem s nízkými příjmy.

Piráti před schvalování odešli za sálu. Vadily jim některé změny, které vláda učinila na poslední chvíli, především řešení problematiky náročných profesí. "Tito lidé by opravdu potřebovali dřívější hranici odchodu do důchodu," prohlásil šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Zbytek opozice byl ke schválené novele mnohem tvrdší. "Ve skutečnosti o žádnou reformu nejde. Dominantní změna spočívá v tom, že stát jednoduše nebude platit z levé, ale z pravé kapsy. A do systému nepřináší ani jedinou korunu navíc," tvrdí předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. "Hodili jste všechny lidi přes palubu. My všichni jednou budeme důchodci," kritizoval pak vládu místopředseda hnutí SPD Radim Fiala.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.