Pozor na kuny v motoru auta. Oprava vás může vyjít draho

Dřív se jí říkalo kuna domácí, správný název je kuna skalní a motoristé ji nazývají kunou automobilovou. Kilo až dvě vážící šelmička hledá v zimním období to největší pohodlí a rozehřátý motor auta ho poskytne. "Je tam teplo z motoru, cítí to na velkou vzdálenost a chodí se tam zahřát," uvedla Nela Novotná z útulku Archa Liberec.

Kuna skalní se dokáže protáhnout i třícentimetrovým otvorem, takže dostat se pod kapotu auta pro ni není žádný problém. Zkrátka kam protáhne hlavu, nasouká se už celá. V motoru se pak cítí jako v herně. Zajímají ji izolace, hadičky i kabely. "Jim to energeticky nic nedává, ale prostě jim to chutná a voní," sdělil deratizátor z Hradce Králové Lubomír Řehůřek.

"U mě doma kunu nezastavila ani garážová vrata, doslova si pohrála s izolací kapoty," popsal reportér TV Nova Jan Zálužský. "Vykousávají izolaci, ze které si staví hnízda. Ta pak jsou dobře tepelně izolovaná," vysvětlila Novotná.

[chooze:article;value:562401]

​Pro majitele aut je to noční můra. Na odchyt zapomeňte, kuny jsou chytré, učenlivé, velmi mrštné a do sklopce jen tak nevlezou. "Dvakrát třikrát do týdne mi vlezou do auta, jednou týdně to přestříkám, krátkodobě to pomůže. Zkoušel jsem i dávat klec, ale nechytla se bohužel, zkoušel jsem je chytat na švestky, na ryby, na maso, ale stejně nic," popsal své zkušenosti majitel auta Patrik Polášek.

"Doporučuju použít odpuzovače, vystříkat to ale musíte opakovaně, vydrží to jen několik dnů," poradil Řehůřek. Navíc se kuny příliš lidí nebojí, klidně v motoru zůstanou i během jízdy do servisu. Následná oprava může vyjít i na 25 tisíc korun.

I v tomto případě existuje řada babských rad. Někdo nedá dopustit na lidské vlasy, další doporučuje voňavé mýdlo nebo WC bloky. Co zabere prý stoprocentně, je tygří lejno, to ale není zrovna dostatkovým zbožím.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.