Moderní bydlení

Práce na dovolené už Čechům nevoní. Dávají přednost soukromému životu

Češi dlouhá léta patřili k vyhlášeným pracantům i během volna a kdo nepracoval na dovolené, jako by nebyl. "Musím sedět za počítačem a chvíli se věnovat práci, člověk si třeba na ten daný den nemůže naplánovat nějaký výlet," uvedl IT specialista Michal Matouš.

Časy se ale mění a takovou dovolenou už Češi nechtějí. Podle nejnovějšího průzkumu jsme celosvětově nejméně ochotní koukat do monitorů během volna – podobně jako Rakušané a Francouzi.

​"Když na dovolenou, tak all inclusive a užít si prostě pohodu," řekla respondentka. "Radši zvednu ten telefon a radši jsem k dispozici, ale zároveň si ráda tu dovolenou i užívám," pronesla další. "Když jsem si zařídila dovolenou, tak jsem jela a prostě moře, písek, to bylo moje. Takže jsem tam nechtěla žádnou práci," prohlásila další.

"Dneska se více preferuje takový ten přístup work-life balance. To znamená nějakým způsobem dát do souladu ten pracovní a osobní život," vysvětlil ekonom Petr Studnička. Podle psychologů si lidé na dovolené chtějí jednoduše odpočinout anebo si na maximum užít zážitky a aktivity, které daná destinace nabízí.

"To, že jsou schopni si říct o svůj čas znamená, že jsou sebevědomější, ale zároveň bychom z toho mohli vysuzovat, že jsou schopni poté podávat větší výkon v té své pracovní době," popsal psycholog Petr Šobra.

[chooze:article;value:594333]

​Pracovat během dovolené příliš nevadí obyvatelům ze Saudské Arábie, Indie anebo třeba Spojených arabských emirátů. "Je to dáno tím, že asijské státy jsou prostě zvyklé trávit jednak v práci víc času a mají i méně dnů dovolené, takže jejich produktivita práce je i díky tomu vyšší," dodal Studnička.

Podle odborníků ale celosvětově přibývá firem, které vyžadují, aby zaměstnanci byli k dispozici i během volna. Psychologové před tím ovšem varují – málo odpočinku a přemíra stresu může vést k syndromu vyhoření.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.