Praha spouští aukci městských bytů. Reaguje tak na nedostatek bydlení

[chooze:gallery;value:38090]

Deset bytů v centru hlavního města, deset aukcí na internetové platformě. Kdo nabídne nejvíc, podepíše nájemní smlouvu na jeden rok s možností prodloužení. "Je to o tom, kdo se přihlásí, kdo dá nejlepší cenu a musí splňovat podmínky. Nájemce, který si vysoutěží dneska byt, tak pokud bude řádně byt užívat, tak ho může užívat na dlouhá léta," vysvětlila náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast bytové politiky Alexandra Udženia (ODS).

Nová pravidla umožní městu pronajímat některé ze svých bytů prostřednictvím aukcí, které budou probíhat elektronicky. Do těch budou zařazeny byty, které nebyly vyčleněny jako sociální nebo startovací a mohou být pronajímány za tržní ceny.

[chooze:article;value:568792]

​Zájemci musí splnit několik podmínek. Samozřejmostí je plnoletost, navíc nesmí vlastnit žádnou nemovitost určenou k bydlení ani být v insolvenci nebo exekuci. V aukci město nabízí byty, které nejsou vhodné jako sociální bydlení, a nemůže je proto pronajmout třeba seniorům nebo mladým rodinám.

"Ostatní lidé, kteří nepatří do těchhle skupin, tak vlastně neměli možnost mít nájemní bydlení od hlavního města Prahy, a teď tu možnost mají. V prvních třech měsících příštího roku můžeme přistoupit k dalším 20 bytům," dodala Udženia. První aukci spustí Praha letos v prosinci. Volné byty si ale zájemci můžou už teď prohlédnout na webu hlavního města.

Zkušenosti dalších částí Prahy i jiných měst

V některých městských částech už podobný systém funguje řadu let a zájem je prý velký. "Městská část Praha 2 byla úplně první městskou částí, která spustila aukce nájemního bydlení, bylo to už v roce 2009. Je tam zhruba trojnásobek účastníků oproti počtu bytů, které soutěžíme. My stojíme o dlouhodobé nájemníky, těch si vážíme a chceme, aby nám tady zůstávali co nejdéle," uvedla místostarostka Prahy 2 Lucie Pechová.

[chooze:article;value:579509]

​Městské byty jsou ale věčným zdrojem sporů. Zájemců je vždy víc než obecních nemovitostí, a proto jsou na ně dlouhé pořadníky. To nahrává podvodníkům a případy korupce s byty neustále řeší i policie.

Problém s čachry kolem přidělování bytů trápí řadu větších měst, ale Brno v jednom ohledu vyniká. Do okruhu prověřovaných se tam dostala primátorka i s ministry spravedlnosti a životního prostředí.

"Nejsem z ničeho obviněn. Nejsem si ani vědom, že bych kdykoliv dělal cokoliv, co by bylo v rozporu se zákony České republiky," bránil se v roce 2022 tehdejší první náměstek primátorky Brna, kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

[chooze:article;value:580403]

​Obecní byty jsou jako sud střelného prachu a na radnicích se kolem nich našlapuje s největší opatrností. "Evidujeme kolem 800 žadatelů o obecní byty, zájem je pořád obrovský," sdělil místostarosta Brno-sever Martin Cibula. Aby se snížila možnost korupce, pravidla pro získání bytu jsou předem jasně nastavená a jednotlivec nemůže do výsledku příliš zasahovat.

Z obecních bytů se za poslední roky stává účinný nástroj městské sociální politiky – v Brně i Praze je nabízeli bezdomovcům – jinde je naopak od sociálně slabých vykupují.

V Ústí nad Labem se zaměřili na výkup bytů ve vyloučených lokalitách, aby mohli určit, kdo v nich bude bydlet. "Za tento rok se povedlo vykoupit v Předlicích pět činžovních domů," sdělil náměstek primátora Ústí nad Labem Michal Mohr. Město získalo i starou univerzitní budovu a náměstek doufá, že sociální experiment sklidí ovoce. Na byty chce město přestavět i starý domov pro seniory.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.