Moderní bydlení

Přelomový úspěch vědců. Vyvinuli lék, po kterém nemoc zničí sama sebe

Rostoucí odolnost bakterií vůči antibiotikům je jedním z největších problémů současné medicíny. Tým chemiků z kanadské University of Toronto přišel s novým způsobem, jak bakterie způsobující vážné nemoci likvidovat. Inspirovali se přitom výzkumem rakoviny.

Nový typ antibiotika se zaměřuje na enzymy, které běžně produkují jak lidské buňky, tak buňky bakterií. Jedná se o enzym označovaný jako ClpP. Ten má na svědomí proteolýzu, tedy rozpad proteinů v buňce. Jde o formu odstraňování starých proteinů, která udržuje buňky zdravé, vysvětlil tým chemiků ve studii zveřejněné na ACS Publications.

Úsilí vědců spočívalo v cílení na tento enzym a snaze jej přehltit, aby začal napadat i proteiny, které jsou zdravé a likvidaci ještě nepotřebují. Zdivočelý enzym by tak měl podle výzkumu zničit bakterii zevnitř.

[chooze:article;value:579473]

​​Od dřívějších antibiotik se toto nové liší už svou metodou. "Většina antibiotik využívá určitý proces. Ten ale my narušujeme, což nám dovoluje vyvinout celou novou třídu léků, která se, jak doufáme, dostane i do nemocnice," řekl podle portálu Phys biochemik Walid A. Houry.

Největším problémem pro výzkum bylo samotné využití enzymu ClpP. "Museli jsme najít způsob, jak zajistit, abychom aktivovali ClpP bakterií, ale lidské nechali na pokoji," poznamenal Houry.

Do uvedení na pulty lékáren má nový lék ještě daleko, už teď si od něj ale kanadští biochemici slibují velké výsledky. Léčit má například obtížně léčitelné nemoci, jako je meningitida nebo kapavka.

Čeští vědci vyvinuli revoluční antibiotikum. Ničí i nejodolnější bakterie (10/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.