Premiér navštíví základnu NATO v litevské Rukle. Právě ta se v posledních měsících stala jednou z nejdůležitějších základen Severoatlantické aliance. Střeží totiž jedno z vůbec nejzranitelnějších míst, kterému se přezdívá i Achillova pata Severoatlantické aliance. Řeč je o Suwalském koridoru.
"Pokud by hypoteticky někdy měl nastat nějaký pozemní útok směrem do Evropy, tohle místo je nejpravděpodobnější. Je to ploché místo, nejsou tam žádné překážky," objasnil bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
[chooze:article;value:549047]
I proto NATO v Pobaltí posiluje svou přítomnost. A na možný útok Ruska se připravují i samotné Pobaltské státy. Podél svých hranic s Ruskem a Běloruskem budují systém opevnění, takzvanou Baltskou obrannou linii. Její součástí mají být zákopy, minová pole i bunkry. Kromě vojenských obranných prvků ale na mnoha místech hranice přibudou i vysoké ploty, někde už stojí. Důvodem je obava z nelegálních migrantů. Ty do Pobaltí posílá ruský i běloruský režim.
"Skrze tuto migrační optiku může být vynakládán značný tlak na společnosti střední a východní Evropy. Nesou náklady, které jsou s migrací spojeny," okomentoval analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček.
Vedle toho je migrace pro oba režimy i ekonomickou motivací. Uprchlíci, kteří pochází zejména ze zemí Blízkého východu, totiž za překročení hranice na Západ platí i desetitisíce eur, tedy statisíce korun.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.