Polský deník Rzeczpospolita uvedl, že izraelské úřady nekontaktovaly své polské protějšky ohledně účasti na této akci, přičemž představitelé Varšavy se domnívají, že důvod souvisí se závazkem Polska, že se bude řídit zatykačem vydaným Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC) na Netanjahua kvůli obvinění z válečných zločinů v Pásmu Gazy. "Jsme povinni respektovat rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu," řekl deníku Rzeczpospolita náměstek ministra zahraničí Wladyslaw Bartoszewski, který je zodpovědný za koordinaci ceremoniálu 27. ledna, kterého se zúčastní desítky světových lídrů.
Diplomatické zdroje deníku, které si přály zůstat v anonymitě, situaci vysvětlily následovně: "Doufáme, že Vladimir Putin konečně předstoupí před ICC. Proto se musíme řídit příkazy soudu." Podle informací deníku izraelské úřady ani nepožádaly premiéra Netanjahua o účast na ceremonii, protože věděli, jaká bude reakce Varšavy. Na rozdíl od 75. výročí osvobození Osvětimi, kterých se zúčastnil i prezident Reuven Rivlin, je nepravděpodobné, že by tentokrát do Polska přijel i jeho nástupce Jicchak Herzog.
[chooze:article;value:571773]
Vzhledem k tomu, že hlava vlády ani státu se akce nezúčastní, očekává se, že Izrael bude na slavnostním ceremoniálu zastupovat šéf diplomacie Gideon Saar. Izraelský deník Times of Israel v této souvislosti připomíná, že Netanjahu Evropu nenavštívil právě od chvíle, kdy na něj a bývalého ministra obrany Joava Gallanta ICC vydal minulý měsíc zmíněný zatykač. Nutno podotknout, že ICC rovněž vydal zatykač také na vojenského velitele Hamásu Muhammada Dajfa, který byl podle Izraele zabit.
Stejně jako všechny ostatní členské státy Evropské unie je Polsko jako signatář zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu povinno zatykače vykonat. Není však jasné, zda by všechny země EU Netanjahua zatkly, pokud by některou z nich navštívil. Například Francie prohlásila, že se domnívá, že premiér má vůči opatřením ICC imunitu, protože Izrael se nepřipojil ke stanovám soudu. Itálie uvedla, že není možné Netanjahua zatknout, dokud bude stát v čele izraelské vlády, a německé úřady zase rozděluje dilema mezi svými závazky vůči ICC a svou historickou odpovědností vůči Izraeli.
Na druhou stranu Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Irsko, Litva a Slovinsko jasně naznačily, že zadrží izraelského premiéra, pokud se objeví na jejich území.
Továrna na smrt: Osvětim byla osvobozena před bezmála 80 lety:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.