Moderní bydlení

Prezident Pavel vetoval zákon o zvýšení platů politiků

"Prezident republiky Petr Pavel využil své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a vrátil Parlamentu České republiky zákon, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony," oznámil Hrad na webu.

Své rozhodnutí Pavel zdůvodňuje v dopise předsedkyni Sněmovny. "V první řadě se neztotožňuji se způsobem, jakým se zákonodárce vypořádal s nálezem Ústavního soudu, na nějž má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na rok 2025, která by mohla být opět v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a vyvolat další soudní spory se soudci. Vzhledem k pozdnímu přijetí zákona nelze rovněž přehlédnout jeho nežádoucí retroaktivitu," napsal.

Novela je podle něj nesystémová. Trvalý mechanismus, který by měl platy stabilně upravovat, totiž neustále politici upravují.

[chooze:article;value:593085]

"Aktuálně přijatý zákon navržený vládní koalicí je do značné míry opět jen 'přechodným řešením' na dobu volebního roku a neřeší nežádoucí rozevírání nůžek mezi mocí soudní na jedné straně a mocemi zákonodárnou a výkonnou na straně druhé, spíše směřuje k prohlubování tohoto stavu," vadí mu.

Nelíbí se mu ani opoziční návrhy zcela platy politiků zmrazit nebo je oddělit od těch, které pobírají soudci. "Má-li být veškerá státní moc skutečně vykonávána ve veřejném zájmu, jak vyplývá z naší Ústavy, považuji za žádoucí, aby i představitelům moci zákonodárné a výkonné náleželo adekvátní platové ohodnocení," uvedl.

Poslanci by podle něj měli návrh upravit tak, aby se platy upravovaly automaticky a sami si neurčovali, kolik dostanou. Snahy snižovat růst platů nebo je zmrazit označil za populistické.

Co teď bude s platy politiků

Odborníci už dříve varovali, že veto může znamenat výrazný skok v platech. "Máte mezeru v zákoně. Soudy už naznačily, jak to budou interpretovat podle toho nálezu, dojde k navýšení ne o 7, ale o 14 % jejich příjmů. Jakou cestou by šly další úřady, to lze jenom spekulovat," poznamenal ústavní právník Ondřej Preuss.

[chooze:article;value:593137]

Řešením by podle ústavního právníka Aleše Gerlocha mohlo být dočasné nařízení vlády. "By po určitou dobu stanovilo výši platů ústavních činitelů i soudců. Je to řešení provizorní, nedobré," varoval.

"Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna," vzkázal na sociální síti X ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.