Moderní bydlení

Při lyžování pozor. Nedodržení pravidel může znamenat i vězení

[chooze:gallery;value:38807]

​Lyžování a snowboarding jsou pro Čechy oblíbenými zimními aktivitami a ledaskdo vyráží na svahy na naše hory, ale i do Alp nebo k sousedům do Tater. Ani zimní radovánky ale nejsou bez rizika. Když někoho na sjezdovce srazíte, v lepším případě vaše pojišťovna zaplatí vzniklou škodu, ale může vám hrozit i vězení.

"Dá se to řešit podle trestního řádu a může to naplnit skutkovou podstatu třeba trestného činu ublížení na zdraví, těžkého ublížení na zdraví a usmrcení z nedbalosti," popsala policejní mluvčí Karolína Macháčková pro TN.cz. Zásadní je podle ní intenzita zranění.

[chooze:article;value:570772]

​"Pokud by došlo k usmrcení na sjezdovce a byl by za to někdo zodpovědný, tak hrozí až tři roky odnětí svobody," pokračovala. U ublížení na zdraví je sazba nižší, ale pokud jsou zranění těžká, mohou hrozit i dva roky za mřížemi. Dva roky vězení hrozí i za neposkytnutí první pomoci.

Lyžařské desatero

Případů ale podle Macháčkové není mnoho. Za deset let v Orlických horách na Rychnovsku ví o dvou. "V rámci prověřování se vyžadují znalecké posudky. Je důležité i lyžařské desatero. V případě, že se zjistí, že někdo něco porušil, tak podle trestního řádu se to řeší, prověřuje," dodala.

Právě lyžařské desatero Mezinárodní lyžařské federace (FIS) je podle ní do velké míry bernou mincí, přestože v zákoně nejsou jeho pravidla zanesena. Lyžař nebo snowboardista podle něj musí mít ohled na ostatní, jet přiměřenou rychlostí, předjíždět s přiměřeným odstupem nebo poskytnout první pomoc při nehodě.

[chooze:article;value:591880]

​Poprvé padl pravomocný rozsudek za ublížení na zdraví na sjezdovce v roce 2010. Lyžař tehdy dostal za sražení sedmileté dívky půlroční podmínku a 55 tisíc pokutu. Při nárazu jí natrhl slezinu.

"Lyžař musí přizpůsobit rychlost a způsob jízdy svým schopnostem a zkušenostem, terénním, sněhovým a klimatickým podmínkám, výhledovým poměrům, hustotě provozu, tedy celkové situaci na trati, aby měl možnost včas a v dostatečné vzdálenosti reagovat třeba i na nenadálou překážku, což současně znamená, že nesmí vjíždět do míst, kam nevidí," rozhodl tehdy Nejvyšší soud.

Podobné je to i v zahraničí

Podobné podmínky platí i v zahraničí, třeba v Tatrách. "Může to být kvalifikované jako přestupek, ale i jako trestný čin," řekla k lyžařským nehodám pro TN.cz mluvčí žilinské policie Zuzana Šefčíková. Nejvyšší trestní sazba je stejná jako u nás – tři roky za usmrcení z nedbalosti a až dva roky za těžké ublížení na zdraví.

[chooze:article;value:564394]

​Jak popisuje deník Kronen Zeitung, na pozoru byste se měli mít i v Rakousku. "Neexistuje žádný samostatný zákon o lyžování, ale pro jurisdikci se používají pravidla FIS," řekl Franz Markart z Tyrolské policie.

Za ublížení na zdraví z nedbalosti v Rakousku hrozí tři měsíce ve vězení. Pokud ale z místa ujedete, je to už rok. Pokud je člověk vážně zraněný, hrozí za ujetí dva roky vězení, pokud zemře, až tři.

"Většina lidí si neuvědomuje, že v některých evropských zemích, například v Itálii, Francii a Rakousku, kde se nacházejí nejoblíbenější lyžařská střediska na světě, hrozí za nehodu při lyžování trestní postih," uvedla britská právnička Joanne Brineová. Upozornila, že i pokud utrhnete lavinu, která zabije další lidi, můžete čelit soudům.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.