Dva stejné dárky, nepadnoucí velikost oblečení nebo nevhodná elektronika. I Ježíšek zkrátka může sáhnout vedle. Většina věcí se ale dá po Vánocích vrátit nebo vyměnit.
"Pokud jsme nakoupili na e-shopu, tak je to vlastně možné do 14 dnů bez udání důvodu. V takovém případě určitě budeme potřebovat od Ježíška, od toho kdo nám daroval, buď nějaký doklad, nebo nějaké potvrzení, že jsme to skutečně nakoupili u prodejce," upřesnila vedoucí právní poradny spotřebitelské organizace dTest.
[chooze:article;value:590196]
Pokud Ježíšek dárek koupil v kamenné prodejně, pak ze zákona nárok na vrácení není. Přesto ale řada obchodů vrácení – nebo alespoň výměnu zboží – umožňuje. "Už může vyloženě vyžadovat tu konkrétní účtenku nebo si může stanovit nějaké svoje podmínky, může si například stanovit, že nám vrátí pouze voucher," vysvětlila Karolína Valouchová.
Problém může nastat při nákupu v zahraničních e-shopech, zejména v zemích mimo Evropskou unii. "Tam je vymahatelnost spotřebitelských práv vždycky těžší. Když nám nedoručí nějaký balíček z e-shopu třeba českého nebo i v rámci té Evropské unie, funguje spolupráce dozorových orgánů, tak je lehčí vždycky se domáhat vrácení peněz," dodala právníčka z dTestu.
[chooze:article;value:576411]
Existuje ale i zboží, které obchodníci zpět nepřijmou. Z hygienických důvodů jde třeba o rozbalenou kosmetiku, jako je rtěnka. Také nevrátíte počítačové hry vybalené z originálního obalu.
"Dále se bude jednat třeba i o zboží, které nám bylo nějak přizpůsobeno na míru, například pokud jsme si nechali na Vánoce natisknout fotku na hrnek, tak i v takovém případě nebude možné ze zákona odstoupit," zdůraznila Valouchová.
O rozhodnutí vrátit zboží musí prodejce informovat ten, kdo dárek koupil, například e-mailem, a to do 14 dnů od převzetí.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.