Říjnový střet klasického taxíku a vojenského auta v Liberci, pár dní stará srážka autobusu s vozidlem alternativní taxislužby v Praze. Že se podobná nehoda stane, je čím dál pravděpodobnější. "U klasického osobního vozidla přibližně 3,5 ze 100 pojištěných ročně způsobí škodu, zatímco u taxíků je to 16 z každé stovky pojištěných. Takže to je opravdu enormní riziko," uvedl analytik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička.
Před pár lety bylo riziko výrazně nižší. Od roku 2020 ale čísla narůstají a potvrzují to i policisté. Taxikáři zaviní čím dál víc nehod. "Od začátku roku do konce října evidujeme 127 dopravních nehod vozidel taxi, což je o 24 více než za stejné období v minulém roce," potvrdila mluvčí Policejního prezidia Violeta Siřišťová.
Čísla rostou konstantně od roku 2020, kdy došlo k uvolnění pravidel pro práci taxikáře. Tu začala dělat řada lidí, kteří by do té doby měli problém se získáním licence. Často jde o cizince. "Naše průzkumy mezi motoristickou veřejností ukazují, že právě tito řidiči bývají vnímáni jako velmi rizikoví," řekl dopravní expert Robert Kotál.
[chooze:article;value:576847]
V Praze je aktuálně registrováno na 16 tisíc vozidel taxi, včetně těch alternativních. Podle odhadů úřadů jich tam ale jezdí o několik tisícovek víc. Mohou se totiž registrovat i v jiných městech. Podle údajů pojišťoven přibylo v Česku od roku 2019 zhruba 23 procent vozidel taxi.
Většina s nimi spojených nehod nemá vážné následky, ke smrtelným zraněním už ale také došlo. Loni přišla na pražském Břevnově o život dívka, kterou srazil špatně zabrzděný prázdný taxík. V roce 2018 zase zemřel po nehodě alternativního taxíku na Pankráci spolujezdec.
Pravidla pro získání kartičky taxikáře jsou od roku 2020 stejná pro řidiče klasických i alternativních taxislužeb. Práci může vykonávat každý, komu je přes 21 let, má řidičský průkaz a splní takzvanou podmínku spolehlivosti.
Nutností není znalost jazyka, místopis nebo český řidičský průkaz. To by se ale mohlo změnit. Podmínka spolehlivosti vyžaduje, aby nebyl zájemce o práci taxikáře v posledních dvou letech trestaný za řízení pod vlivem alkoholu a drog a nesměl také odmítnout test na tyto látky. U závažnějších prohřešků jde o dobu tří let. "Samozřejmě musí také zaplatit správní poplatek 500 korun," dodal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
[chooze:article;value:561456]
Velkým tématem jsou už od rozvolnění pravidel řidičské průkazy šoférů zejména z postsovětských zemí. Policejní kontroly se na ně nedávno zaměřily. "Pražští cizinečtí policisté evidují za poslední dobu několik desítek případů, kdy při silniční kontrole u řidičů, zejména cizinců, nalezli padělané doklady. Tito řidiči se tak dopouštějí trestného činu padělání a pozměnění úřední listiny, za což jim mimo vyhoštění hrozí až tři roky vězení," poznamenal mluvčí pražské policie Richard Hrdina.
Praha nedávno připravila soubor návrhů změn, které by měly podmínky pro získání taxikářské licence zpřísnit. Jedním z bodů je podmínka vlastnictví českého řidičského průkazu. Materiál je aktuálně na ministerstvu dopravy.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.