Přibývá požárů kvůli znečištěným komínům. Na jejich kontrolu se čeká měsíce

Hned na začátku topné sezony hasiči jen v Pardubickém kraji likvidovali 10 požárů, kdy začalo hořet od komína. Jedním z nich byl požár v Seči na Chrudimsku, kde shořela střecha a část chaty celkem za 900 tisíc. "V některých částech se kouřovod dotýkal dřevěného obložení," popsala mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Nejčastěji chytnou nahromaděné saze v komíně, příčinou ale mohou být i špatná izolace kouřovodu, nefunkční komínová dvířka, nedostatečná vzdálenost hořlavých materiálů od topidla, nebo například poškozené kabely u kotle. Ideální doba, kdy si objednat kominíka, jsou jarní měsíce krátce po skončení topné sezony. Pokud se k tomu odhodláte až nyní, počítejte s tím, že čekat na něj můžete i měsíce.

"Když nám teď zavoláte, počítejte s tím, že se k vám dostaneme tak za dva až tři měsíce, tak dlouhá je čekací doba," vysvětluje kominík Ladislav Doležal.

[chooze:article;value:526890]

​Odborníka si u kotle na tuhá paliva musíte objednat jednou ročně, ale pak je povinnost si spalinové cesty ještě dvakrát za rok zkontrolovat sám. "Na kapalná paliva je nutná kontrola dvakrát ročně, na plynná jednou ročně. Dobrý kominík vám cestu zkontroluje a pak vystaví potvrzení," dodává Doležal.

Právě na dokladu o kontrole trvejte. "Může dojít ke krácení pojistného plnění. Pojišťovny v tomto případě vyžadují potvrzení o kontrole, když není, může se stát, že ani pojistnou událost neproplatí, upozorňuje mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Když už komín nebo kouřovod hořet začne, hasiči rozhodně nedoporučují hasit vodou. Podle hasičů je dobré pro hašení použít sypký materiál, nejlépe písek. Dodávají zároveň, že důležité je popel sypat do nehořlavé nádoby a vždy až ve chvíli, kdy je zcela vychladlý.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.