Přibývá sražených lidí na nebezpečných přechodech. Nejhorší situace je v Ústí

Přechod v Praze 5 v ulici Kukulova ze silnice už téměř zmizel. O moc lepší situace není ani o pár desítek metrů dál ve stejné ulici. Chodci tam nemají kde čekat, chybí bezbariérový přístup a místo je špatně osvětleno. Přitom jde o úsek, kde často jezdí auta velkou rychlostí. Chodci si stěžují, že se necítí bezpečně.

"Obnova přechodů pro chodce je zařazena do plánu obnovy vodorovného dopravního značení na komunikaci Kukulova. Realizace těchto prací je však podmíněna vhodnými klimatickými podmínkami, které obvykle nastávají až na jaře," uvedla mluvčí Technologií hlavního města Prahy Barbora Lišková.

Třeba bezbariérového přechodu u autobusové zastávky se ale chodci nedočkají. "Vzhledem k tomu, že zde nejsou bezbariérové pěší vazby, není technicky možné přechod upravit," vysvětlila Lišková.

[chooze:article;value:562150]

​A stížnosti padají například i na přechod v ulici U Slovanky. Vede přes poměrně frekventovanou silnici na pražském kobyliském sídlišti. Nejenže mu částečně chybí pruhy a bezbariérový přístup, problém je i to, že těsně u přechodu často parkují auta, což chodcům značně komplikuje rozhled.

Přechod patří Akademii věd, konkrétně Ústavu termodynamiky. "My samozřejmě vidíme, že ten přechod není úplně v ideálním stavu. Máme projekt, kterým bychom tento přechod podstatně zlepšili, včetně vodicích pruhů pro nevidomé. Ten projekt máme připravený, čekáme na získání dotace," sdělil ředitel ústavu Miroslav Chomát.

Ty nejzásadnější chyby by ale i díky upozornění reportérů televize Nova z přechodu mohly zmizet ještě dřív. "Určitě se na to podíváme, už jsme začali zvažovat, že bychom udělali pouze provizorní opravu. Aktuálně máme domluvenou schůzku s představiteli městské části, kde budeme řešit i úpravu toho značení," dodal Chomát.

[chooze:article;value:584733]

​Podle odhadů expertů jsou nevyhovujících přechodů v Česku stovky. "Velmi často bývá problematická délka přechodu," sdělila Eva Kšicová z Centra dopravního výzkumu. "Dalším častým problémem bývají malé nebo žádné čekací plochy před přechodem samotným," doplnila.

"Policie na základě vlastní kontrolní činnosti a znalosti míst dopravních nehod zasílá správci komunikace upozornění na nebezpečná místa, tedy i na nebezpečné přechody pro chodce," řekla policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Na některých místech se tak v posledních letech situace zlepšila. V Hloubětíně je přechod bezbariérový, správně osvětlený i označený. Navíc je doplněn i o zpomalovací prvky. Na některých přechodech se používá i LED osvětlení zabudované přímo ve vozovce.

[chooze:article;value:595581]

Jinde je ale situace o poznání horší. Například v Ústí nad Labem je ze 497 přechodů z bezpečnostního hlediska v pořádku pouze 21. Právě v Ústí se nedávno stala vážná dopravní nehoda, při které byla na přechodu sražena strážnice městské policie a pachatel z místa ujel.​

Přechody jsou ve městě často až desítky let neudržované, nejsou osvětlené a vodorovné značení často ani není pořádně vidět. Jen v Ústí srazil auta za posledních deset let více než 600 chodců. Ve více než polovině případů za nehodu mohli řidiči. K nehodám nejčastěji dochází od listopadu do března.

Sražená strážnice je v domácím léčení, o traumatickém zážitku ale nechce mluvit. Řidiče policie vypátrala a vyšetřuje ho kvůli ujetí od nehody a neposkytnutí první pomoci. Přechod, kde se nehoda stala, ale dál patří mezi problematické.

"Ideální přechod je ten, kde je v každém směru jeden jízdní pruh a uprostřed komunikace je ostrůvek pro chodce. Důležité je tam ještě nasvětlení, aby mělo jinou barvu světel, než je běžné pouliční osvětlení," popsal expert na bezpečnost v dopravě Jan Pechout.

Magistrát si nechal vytvořit analýzu problematických přechodů. Jejich úprava prý pro ně bude prioritou.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.