Příměří Izraele a Hamásu: Otázkou je, zda bude dodrženo, říká výzkumník

Podle Petráše je v současné době o příměří více méně rozhodnuto. "V každém případě je to pravděpodobně výhodné pro obě dvě strany, i když z pozice Izraele se jakákoliv operační přestávka, ať už je to zastavení bojů nebo jenom nějaké doplnění zásob, doplnění munice, materiálu, jeví jako nevýhodná," řekl.

Nicméně Petráš má za to, že výměna rukojmích, držených islamisty, a vězňů držených v Izraeli je pro obě strany zajímavou příležitostí.

Klid zbraní by byl z vojenského hlediska výhodou pro Hamás, Izrael z toho asi příliš těžit nebude, naznačil Petráš. "Ze strany Hamásu se jedná právě o to, že by potřeboval doplnit zásoby, nějak zkonsolidovat své jednotky a řešit, co dále s tím, jak protiakce zplánovat a připravit pro to, aby nedošlo k naplnění operačního úkolu či cíle, který si dal Izrael, to znamená zlikvidovat hnutí Hamás a jeho vojenskou část," vysvětlil Petráš.

[chooze:article;value:530186]

​Velkou váhu při vyjednávání hrají podle Petráše Spojené státy a jejich diplomatická síla. Ty byly schopné zatlačit na politické vedení Izraele a tím pádem i na armádu. "A zřejmě z tohoto titulu Izrael přistoupil k tomuto příměří, ke kterému se jinak už delší dobu vyjadřoval, že v žádném případě nepřichází do úvahy. Ale otázkou je, zda to příměří bude skutečně dodrženo, zda bude dodrženo za těch podmínek, na kterých se jak Izrael, tak Hamás dohodly, zda nedojde k nějakým incidentům, které toto příměří mohou porušit."

Jak Petráš zmínil, otázkou je i to, zda výměna zajatců, rukojmí a vězňů bude probíhat podle nějakého plánu a zda v tom uvidí výhodu jak Izrael, tak Hamás. "Z mého pohledu to příměří nemusí být dodrženo, na straně druhé může být buď prodlouženo, nebo se může opakovat, pokud obě dvě strany uznají, že to pro ně má nějakou výhodu," dodal.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.