I drobná mince může mít cenu tisíců. To je případ také polského zlotého z roku 1957. Jak upozornil web Polsatnews, za minci ve velmi dobrém stavu se dá získat v přepočtu i 40 tisíc korun.
Takových ale není mnoho. Přestože bylo v daném roce vyraženo přes 58 milionů exemplářů, najít zachovalou minci je dnes velmi obtížné. Může za to kombinace více faktorů. Jednak šlo o minci nízké hodnoty, která byla v neustálém oběhu, a jednak byla většinou vyrobena z nekvalitního měkkého hliníku, díky čemuž se snadno opotřebovala či dokonce poškodila.
Mince ale nemusí být dokonalá, aby měla hodnotu. I zjevně používané kousky se v Česku prodávají za sumy okolo tisíce korun. Člověk si tak snadno může vydělat alespoň nějakou menší částku.
[chooze:article;value:581088]
Ještě trochu jiná je situace, pokud jde o nehliníkové zloté. Existovaly totiž také varianty z téhož roku, které ale byly raženy z jiného kovu, takzvané alpaky neboli nového stříbra, což je stříbřitá slitina mědi, niklu, zinku a dalších kovů. Tyto mince jsou výrazně těžší, lesklejší, a hlavně extrémně vzácné, čemuž také odpovídá jejich hodnota, která může dosahovat i 75 tisíc korun.
Pokud jednu nebo druhou variantu této cenné mince najdete, rozhodně byste je neměly čistit, na což upozorňuje web wGospodarce. I patina je totiž na minci ceněná. Neodborné čištění ji navíc může poškodit.
Stovky lidí si koupily sběratelské mince. Ukázalo se, že nemají žádnou hodnotu (6/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.