Policie během jedenáct dní trvajících nepokojích přitvrzuje zejména v hlavním městě Tbilisi při demonstracích u budovy parlamentu. Vodní děla, slzný plyn a bití protestujících jsou každodenním jevem, uvádí agentura AP.
V ulicích řádí černě odění maskovaní bitkaři, kteří napadají i představitele opozice a novináře, kteří o dění informují. Podle protestujících jsou to agenti v civilu a rváči najatí vládnoucí stranou Gruzínský sen, jejíž sporné vítězství ve volbách a posléze pozastavení jednání s EU demonstrace vyvolalo.
[chooze:article;value:585820]
V noci na neděli zbili maskovaní muži reportérku nezávislé televize Pirveli a kameramana, který je natáčel, jak mlátí demonstranty. Ten skončil se zraněním hlavy v nemocnici, kameru mu ukradli. Nebyl jediný, gruzínští novináři v neděli uspořádali protestní pochod, při němž nesli fotografie svých zmlácených kolegů, někteří jsou podle nich ve vážném stavu.
Napadená reportérka násilníky označila za rváče, které najala vládnoucí strana, aby odradila občany od účasti na protestech.
Desítky maskovaných útočníků, považovaných pro změnu za agenty bezpečnostních složek, napadli několik opozičních politiků před kancelářemi jejich stran.
[chooze:article;value:580752]
Gruzínský sen spojitost s maskovanými útočníky odmítá a premiér Irakli Kobachidze slíbil prosadit zákon, který by zakazoval zakrývání tváří na veřejných shromážděních. Demonstranty však po ruském vzoru označil za "násilné skupiny řízené opozicí" a "liberální fašisty", uvedla agentura AFP.
Policie dosud na demonstracích zadržela přes 400 lidí, tři desítky obvinila z trestných činů.
Západní země v čele s USA, Německem či Francií násilné potlačování demonstrací odsoudily a stejně jako gruzínská opozice považují říjnové volby za zmanipulované.
Protesty v Gruzii neutichají. Policie zakročila proti opozičním lídrům (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.