Parkinsonova nemoc překvapila před pěti lety i paní Ivanu Grusovou. K lékaři ji přivedl třas v noze, to už ale nemoc naplno propukla. "Vím, že mi paní doktorka tenkrát řekla, že už tu chorobu jsem měla dřív. Beru prášky a poslouchám lékaře. Dochází k utlumení těch příznaků, i když ta progrese je, protože to je nezastavitelný proces bohužel," svěřila se.
Díky nové technologii dokážou lékaři zřejmě už brzy nemoc odhalit ještě před prvními příznaky. Mobilní aplikace analyzuje způsob, jakým člověk mluví při běžném telefonování.
"Máme určité příznaky nebo určité signály, které nám říkají o tom, že ten pacient je takzvaně v riziku. Je to taková monotónní, drmolivá nebo tichá řeč," uvedl přednosta Neurologické kliniky VFN a 1. LF UK Robert Jech.
[chooze:article;value:548464]
K získání výsledků stačí, aby člověk telefonoval zhruba 18 minut, což odpovídá asi devíti krátkým hovorům. "Pokud svěříme to hodnocení té řeči počítači, automatickým metodám, tak jsme schopní být ještě více citliví a jsme schopni v podstatě odhalit nějakou poruchu ještě dříve, než by to odhalilo právě i trénované ucho neurochirurga," řekl vědec Vojtěch Illner.
V aplikaci si člověk může vyzkoušet i různé úkoly, které kromě poruchy řeči testují i koordinaci pohybů. Například jak zvládne tři kroky a otočku. "Další úloha je rychlé opakování slabik pa-ta-ka," dodal Illner.
Studie by měla probíhat do konce roku. V další fázi pak aplikaci začnou testovat přímo lékaři ve svých ambulancích.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.