Pilotní projekt, podporovaný anglickou Národní zdravotní službou (NHS) běží v nemocnicích v Oxfordu, Liverpoolu a nebo Wolverhamptonu. V rámci projektu je u pacientů trpících bolestmi na hrudi, kteří jsou odesláni na CT vyšetření, jejich sken analyzován platformou CaRi-Heart AI společnosti Caristo Diagnostics.
"Tato technologie je transformační a průlomová, jelikož poprvé dokážeme detekovat biologické procesy, které jsou lidskému oku neviditelné," uvedl pro BBC Keith Channon z Univerzity v Oxfordu.
[chooze:article;value:564948]
AI model dokáže v srdci pacienta detekovat zánět, který se během CT vyšetření neobjeví a jenž je spojen s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a smrtelných infarktů. Podle studie, kterou vytvořili vědci z oxfordské univerzity, měli pacienti se zánětem v koronárních tepnách 20krát až 30krát vyšší riziko úmrtí na srdeční příhodu v horizontu deseti let.
"S tímto druhem technologie přesně víme, že pacient má zánět ještě předtím, než se u něj nemoc vůbec stihne rozvinout. Díky tomu můžeme infarktu zabránit," popsal vedoucí výzkumu Charalambos Antoniades.
[chooze:article;value:551925]
Na podpoře výzkumu se podílela i nadace British Heart Foundation (BHF). "Každý rok zbytečně umírá na infarkty příliš mnoho lidí. Je důležité, abychom využili potenciál umělé inteligence k vedení léčby pacientů a také zajistili, že NHS je vybavena na podporu jejího používání," řekl ředitel BHF Nilesh Samani.
"Doufáme, že tato technologie bude nakonec zavedena napříč NHS a pomůže zachránit životy tisíců lidí ročně, kteří by jinak mohli zůstat bez léčby," dodal Samani.
Infarktů přibývá. Zachraňovat životy pomáhají policisté vybavení defibrilátory (04/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.