[chooze:gallery;value:31427]
CVVM v rámci výzkumu Naše společnost zjišťovalo v únoru a březnu postoj Čechů k různým skupinám obyvatelstva. Výsledky zveřejnilo v tiskové zprávě.
"Míru sociální distance jsme zjišťovali otázkou, zda by zda by dotyčný nechtěl mít dané lidi za sousedy," vysvětlil Milan Tuček z CVVM. Nejnižší toleranci mají k drogově závislým. Ty by za sousedy nechtělo 89 procent respondentů.
Na druhém místě skončili lidé závislí na alkoholu s 69 procenty, 64 procent Čechů nechce bydlet vedle lidí s kriminální minulostí. Asi polovina není podle průzkumu tolerantní vůči muslimům.
[chooze:article;value:499977]
Nevítanými sousedy nejsou chudí ani bohatí. Vedle bohatých nechce bydlet pět procent a chudých dvě procenta obyvatel.
Vedle lidí s jinou barvou pleti nechce bydlet sedmina obyvatel. Lidi s homosexuální orientací nechce za sousedy asi desetina respondentů, podobně jsou na tom kuřáci.
Oproti předchozím měřením jsou Češi vůči potenciálním sousedům tolerantnější. "Oproti prvnímu měření postupně pokleslo odmítání lidí s homosexuální orientací na zhruba polovinu, letos dokonce na čtvrtinu (ze 42 procent na letošních 11 procent dotázaných)," upozornil na jeden z příkladů Turek.
Nejmladší věková kategorie je tolerantnější k drogově závislým a alkoholikům. Nejvýraznější rozdíl je ale u muslimů. Za sousedy je nechce 60 procent lidí nad 60 let a 30 procent mladých.
[chooze:article;value:487972]
Lidé s vyšším dosaženým vzděláním zase jsou tolerantnější k cizincům a lidem s jinou barvou pleti. Jako sousedy je odmítá pětina lidí s vyučením a čtyři procenta vysokoškoláků. Tolerantnější jsou i k muslimům a homosexuálům.
Dotázání s nízkou životní úrovní častěji nechtějí za sousedy lidi s jinou barvou pleti, muslimy a homosexuály. Méně než bohatším jim vadí lidé s kriminální minulostí.
Průzkumu se účastnilo 861 respondentů. Probíhal mezi 31. lednem a 20. březnem.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.