Americká cla míří na Evropu, Čínu, Japonsko, Kanadu i další tradiční obchodní partnery Spojených států. Rusko, které je dlouhodobě pod sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu, se však na seznamu opatření překvapivě neobjevilo.
Ředitel národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett v neděli v rozhovoru pro televizi ABC News v pořadu "This Week" mimo jiné uvedl, že zavedení cel vůči Rusku není v tuto chvíli vhodné. Jako hlavní důvod uvedl probíhající mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem, která nemá smysl komplikovat dalšími ekonomickými tlaky. "Očividně probíhají jednání s Ruskem a Ukrajinou a myslím, že prezident Trump se rozhodl tyto dvě záležitosti nesměšovat," odpověděl Hassett na otázku ohledně chybějících cel proti Rusku.
[chooze:article;value:606008]
Podle Hassetta by bylo zavedení cel v této situaci politicky neprozřetelné. Mohlo by se tím narušit právě probíhající jednání, která ovlivňují americké, ukrajinské a ruské životy. "Rusko je uprostřed jednání o míru, které skutečně ovlivňuje tisíce a tisíce životů lidí, a to je to, na co se prezident Trump právě teď zaměřuje," uvedl hlavní ekonomický poradce prezidenta Spojených států.
Rusko však není jediné, které chybí na širokém seznamu zemí s novými recipročními cly. Mezi další vynechané státy patří i Severní Korea, Kuba a Bělorusko. "Tyto čtyři země nepodléhají výkonnému nařízení o vzájemných clech, protože již čelí extrémně vysokým clům a naše dříve uvalené sankce vylučují jakýkoli smysluplný obchod s těmito zeměmi," cituje deník The Hill slova z prohlášení jednoho z úředníku Bílého domu.
Írán a Sýrie, které podle Newsweek čelí podobným sankcím, byly zasažené cly ve výši 10 % a 40 %. Válkou zmítaná Ukrajina bude čelit 10% odvetnému clu. Cla ve stejné výši byla uvalena například i na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, kde žijí jen tučňáci.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.