Po ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi se slehla zem. Ruský lídr se naposledy ukázal na veřejnosti 7. listopadu, kdy na fóru v Soči poblahopřál Donaldu Trumpovi k jeho vítězství v amerických prezidentských volbách. To se však stalo před dvěma týdny a od té doby se Putin naživo neukázal.
Na Putinovo zmizení poukázal telegramový kanál Faridaily, který monitoruje ruskou politickou scénu. Podle něj totiž Kreml používá předem připravené reportáže, aby vzbudil dojem, že Putin stále pracuje. Prezidentská kancelář má tak zveřejňovat zprávy o jednání Putina s důležitými funkcionáři až se zpožděním.
Dokazovat to mají nesrovnalosti ve zprávách. Podle Kremlu se měl například Putin setkat 19. listopadu s předsedou politické strany Noví lidé Alexejem Nečajevem. Ve zprávě Kreml uvádí, že Nečajevova strana podpořila v prvním čtení federální rozpočet, který ale byl schválen ve druhém čtení už 24. října.
[chooze:article;value:584234]
Jiným příkladem byla schůzka s Rusy dosazeným guvernérem okupované Záporožské oblasti Jevgenijem Balickým, se kterým se měl setkat 18. listopadu. Balický byl přitom v ten den na jednání se svými ministry v Záporožské oblasti, kde hovořili o energetické bezpečnosti. Navíc se Balický dva dny před údajnou schůzkou s Putinem účastnil vojenské přehlídky, podmínkou pro osobní jednání s prezidentem je však pětidenní karanténa.
Putinova nepřítomnost přitom přichází v době, kdy se napětí mezi Ruskem a Západem stupňuje. Americký prezident Joe Biden povolil ukrajinské armádě používat střely ATCAMS na ruském území. Ukrajinská armáda této možnosti, o kterou žádala dlouhé měsíce, hned využila.
Rusko na rozšíření možností ukrajinské armády zareagovalo jadernými výhrůžkami. Putin v úterý rozvolnil ruskou jadernou doktrínu, která nově umožňuje vyslat jaderné zbraně vůči svým nepřátelům. Doktrína povoluje Kremlu zaútočit jadernými zbraněmi i na útočící zemi, která podobným arzenálem nedisponuje, jako je například Ukrajina.
Podle bývalého ruského diplomata Borise Bondareva jde však pouze o snahu odstrašit nepřátele a ukazuje na zoufalství režimu. "Pokud přijde na použití jaderných zbraní, nikdo se nebude ohlížet na doktríny. Putin se nebude ptát, co může a co ne. Tyto úpravy mají mít pouze odstrašující efekt," řekl podle portálu Moscow Times Bondarev.
Dlouhé váhání okolo raket dlouhého doletu. USA se bály Putinovy reakce, říká bezpečnostní analytik Zdeněk Petráš:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.