Letadlo ruského prezidenta přistálo na hanojském letišti, kde ho na červeném koberci přivítali vietnamský vicepremiér Tran Hong Ha a nejvyšší stranický diplomat Le Hoai Trung. Britský The Guardian v této souvislosti připomíná, že jde o jeho první návštěvu od roku 2017. Návštěva ruského prezidenta však pobouřila Spojené státy, které jsou hlavním obchodním partnerem Vietnamu.
Podle ruských představitelů se Putinova návštěva zaměří na ekonomické, vzdělávací a energetické otázky. Obchod mezi oběma zeměmi v roce 2022 pouhých 3,5 miliardy dolarů, což je jen nepatrný zlomek obchodu Vietnamu s Čínou, který dosahuje hodnoty 175 miliard dolarů a se Spojenými státy ve výši 123 miliard dolarů. Pozorovatelé však tvrdí, že při osobním jednání bude pravděpodobně na stole Ukrajina a obranná spolupráce. Rusko a Vietnam pojí hluboké vazby sahající až do 50. let 20. století a Moskva byla po desetiletí hlavním dodavatelem zbraní pro Hanoj.
[chooze:article;value:560911]
V rámci své navštěvy se měl Putin setkat s vůdcem komunistické strany Nguyen Phu Trongem, státním prezidentem To Lamem a premiérem Pham Minh Chinhem. Ruský vůdce se měl také zúčastnit ceremoniálu kladení věnců, včetně návštěvy Ho Či Minova mauzolea, kde jsou uloženy nabalzamované ostatky zakládajícího vůdce Vietnamu.
Ačkoli Severní Korea i Rusko čelí mezinárodní izolaci, Vietnam si časem vybudoval pevné spojenectví s USA a Evropskou unií. USA, které loni s Hanojí navázaly diplomatické vztahy a jsou pro Vietnam největším exportním trhem, se proti Putinově návštěvě ohradily. "Žádná země by neměla poskytnout Putinovi platformu k propagaci jeho agresivní války a jinak mu umožnit normalizovat jeho zvěrstva," uvedl tento týden mluvčí amerického velvyslanectví v Hanoji.
Přítomnost ruského prezidenta ve Vietnamu navazuje na předchozí návštěvu Pchjongjangu, při níž se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem podepsal pakt o vzájemné obraně. V článku 4 této dohody se uvádí, že pokud bude jedna ze zemí napadena a zatlačena do válečného stavu, druhá musí neprodleně nasadit "všechny prostředky, které má k dispozici", aby poskytla "vojenskou a jinou pomoc", napsal server ABC News s odkazem na znění dohody zveřejněné severokorejskými státními médii.
Dohoda by podle pozorovatelů mohla znamenat nejsilnější spojení mezi Moskvou a Pchjongjangem od konce studené války. Kim i Putin ji označili za zásadní vylepšení vzájemných vztahů, které se týkají bezpečnosti, obchodu, investic a kulturních a humanitárních vazeb.
Severní Korea a bývalý Sovětský svaz podepsaly v roce 1961 smlouvu, která podle odborníků vyžadovala vojenský zásah Moskvy v případě napadení Severu. Po rozpadu SSSR byla tato dohoda zrušena a v roce 2000 nahrazena dohodou, která poskytovala slabší bezpečnostní záruky.
Americký prezident Joe Biden navštívil Hanoj loni v září, aby podpořil vzájemné vztahy obou zemí, neboť jeho administrativa chce z Vietnamu udělat alternativního dodavatele klíčových hi-tech komponentů, aby snížila americkou závislost na Číně.
Vladimir Putin je v KLDR. Znervózňuje to USA i Jižní Koreu (6/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.