Putin si už nebere servítky. Ostře vyhrožuje USA i celému Západu

Americké ministerstvo financí poskytlo Ukrajině v úterý půjčku ve výši 20 miliard dolarů financovanou zabavenými ruskými aktivy. Jde o součást širšího úsilí skupiny G7 o posílení obrany Ukrajiny.

"Tyto fondy – placené z neočekávaných výnosů získaných z vlastních imobilizovaných aktiv Ruska – poskytnou Ukrajině kritickou infuzi podpory při obraně své země před nevyprovokovanou agresivní válkou," citoval New York Post šéfku americké státní kasy Janet Yellenovou. Jde přitom o součást úvěrové iniciativy ve výši 50 miliard dolarů, na které se dohodli lídři zemí skupiny G7.

Podle deníku Kyiv Independent je cílem opatření zajistit, aby Ukrajina měla finanční zdroje, které potřebuje k udržení své ekonomiky a k udržení své obrany.

[chooze:article;value:587687]

​Tento krok ale zvedl ze židle představitele Moskvy. Podle agentury AFP ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že jde o krádež. Ruské ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že má údajně "dostatek kapacity a páky na to, aby v rámci odvety zajistilo aktiva západních zemí, které se nacházejí pod jeho jurisdikcí", informovala AFP.

Resort financí v Moskvě k tomu dodal, že výnos za zmrazeným aktiv Západu v Rusku použije na "podporu regionů a hospodářský rozvoj země".

Už na začátku prosince přitom ministr zahraničí USA Antony Blinken oznámil, že Ukrajina obdrží 50 miliard dolarů, které pocházejí z výnosů zmrazených ruských aktiv držených Spojenými státy a Evropskou unií. Podle jeho vyjádření je převod součástí koordinovaného úsilí USA a EU o podporu Ukrajiny. 

Situace je kritická. Ruská armáda má navrch, říká expert (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.